Video Foto Galeri Yazarlar
24.11.2017 - Cuma

IŞİD'ten Musul'da gece baskını

Okunma: 6365
IRAK 1 Haziran 2017 16:43
Videoyu Aç IŞİD'ten Musul'da gece baskını

IŞİD Musul'un batısında Bağdat hükümeti güçlerini hedef alan bir dizi saldırı gerçekleştirdi.

IŞİD Musul'un batısında Bağdat hükümeti güçlerini hedef alan bir dizi saldırı gerçekleştirdi.

Musul'un yaklaşık yirmi kilometre batısındaki Cebel Atşan bölgesi yakınlarında Bağdat hükümeti güçlerinin kontrolündeki 4 bölgeye IŞİD tarafından gerçekleştirilen saldırıda hükümet güçlerinin büyük kayıp verdiği aktarlıyor.

"Saldırılarda 25 kişi öldü"

Saldırı sonrası bir açıklama yayınlayan IŞİD'e bağlı Ama'k Ajansı, bölgede dört ayrı noktaya IŞİD savaşçıları tarafından düzenlenen saldırılarda Bağdat hükümetine bağlı güçlerden 25 kişinin öldüğünü iddia etti. Açıklamanın devamında, saldırılarda hükümet güçlerine ait birçok zırhlı aracın tahrip edildiği, belirli sayıda silah mühimmat ve bir zırhlı aracın da ele geçirildiği ifade ediliyor.

Video servis edildi

Öte yandan Ama'k Ajansı, saldırı ile ilgili bir video servis etti. Yaklaşık iki dakikalık videoda çatışma anı ve hükümet güçlerinden ele geçirilen araç ve mühimmatlar yer alıyor.

 

Uzman görüşü

Mepa News için saldırıyı değerlendiren bölge uzmanları IŞİD'in Irak hükümetine bağlı güçlerin savunma hattını yararak düzenlediği bu saldırının örgütün, üzerindeki baskının arttığı şu zamanda dahi nasıl bir potansiyele sahip olduğunu gözler önüne serdiğini ifade etti.Saldırının belli bir plan dahilinde gerçekleştirildiğini ifade eden uzmanlar, Musul'un batı yakasında oldukça dar bir alana sıkışan örgütün bu şekilde başka bölgelerde de saldırılar düzenleyebileceğini kaydetti.

Başta Bağdat olmak üzere ülkenin belli bölgelerinde düzenlenen bombalı saldırıların Musul'daki baskıyı hafifletmek ve dikkati belli oradan dağıtmaya çalışmak olduğunu belirten uzmanlar, IŞİD'in bundan sonraki süreçte Irak'taki büyük kentlerde sivil-asker ayrımına gitmeden bombalı saldırılarını arttırabileceğini söyledi.
Kaynak : Mepa News

Haber var islah eder, haber var ifsad eder