Video Foto Galeri Yazarlar
23.9.2017 - Cumartesi

IŞİD Türkistanlı Savaşçıları Tekfir Etti

Okunma: 9272
GÜNDEM 2 Mart 2017 17:46
Videoyu Aç IŞİD Türkistanlı Savaşçıları Tekfir Etti

IŞİD tarafından yayınlanan bir videoda konuşan Uygur kökenli bir örgüt üyesi Çin'de 'nehir gibi kan dökme' çağrısı yaptı. Konuşmada Türkistan İslam Cemaati savaşçıları da tekfir edildi.

Mepanews'te yer alan habere göre IŞİD tarafından yayınlanan bir propaganda videosunda ilk kez Çin'e yönelik saldırı tehdidinde bulunuldu. Video kaydında Çin'e uyarılarda bulunan bir Uygur savaşçı göze çarpıyor. Bu uyarıların ardından muhbir olduğu iddiasıyla bir kişi infaz ediliyor.

Uygur kökenli IŞİD mensubu "Ey insanların ne dediğini anlamayan Çin! Biz hilafetin askerleriyiz ve size silahlarımızın diliyle açıklamaya geleceğiz, nehirler gibi kan akıtmaya ve mazlumların intikamını almaya!" ifadelerini kullanıyor.

Öte yandan videoda konuşan IŞİD mensubu, Suriye'de Esed rejimine karşı savaşan Türkistan İslam Cemaatine "mürted" yani İslam dininden dönmüş olarak ilan etti. TİP'in Suriye muhalif gruplarla birlikte hareket etmesini eleştiren konuşmacı, "İslam düşmanları ile ittifak içinde olduklarını" ileri sürdü.

IŞİD'in hedef aldığı Türkistan İslam Cemaati, Afganistan, Pakistan ve Suriye'de faaliyet gösterirken grubun askeri kanadında binlerce Türkistanlı savaşçı bulunuyor.

IŞİD'in içerisindeki Uygur kökenli savaşçı sayısının ise 100 civarında olduğu tahmin ediliyor.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |