Video Foto Galeri Yazarlar
14.12.2018 - Cuma

İSLAM'IN GÜNCELLENMESİ MESELESİNE KURAN VE SÜNNET'İN CEVABI

Okunma: 7671
ÖZEL HABER 9 Mart 2018 16:10
Videoyu Aç İSLAM'IN GÜNCELLENMESİ MESELESİNE KURAN VE SÜNNET'İN CEVABI

''Kuran ve Sünnetin ortaya koyduğu hükümler sabittir'' denilmekte. Peki sabit olan bu hükümlerle niye hükmedilmiyor ve yokmuş gibi davranılıyor.

NisaButikAdana
 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Erdoğan'ın dün yapmış olduğu ''İslam'ın 14-15 asır önceki hükümlerini kalkıpta bugün uygulayamazsınız'' sözleri  İslam'ı hükümlerin uygulanması adına mücadele ettiğini savunan Akp tabanında büyük bir şaşkınlığa sebep oldu. Malum olduğu üzere Akp'yi destekleyen kitlenin büyük çoğunluğu İslam'ı yaşamak isteyen kişilerden oluşmakta.

Bunun farkında olan akp tabanı adına Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın bir açıklama yaparak meselenin yanlış anlaşıldığını izah etmeye çalıştı. Ancak yapılan açıklama iki soru işaretini beraberinde getirdi.

Açıklama şöyle '' Zamanın değişmesiyle hükümlerin değişmesi inkar olunamaz. Bu mecelle kural'ına göre zamanın değişmesiyle ictihadi hükümler ve yorumlar değişir ve yenilenmeye ihtiyaç duyar. Kur'an ve Sünnet'in ortaya koymuş olduğu hükümler ise sabittir. Kastedilen budur''.

Evet 1869-1876 yılları arasında İslami hükümlerin esaslarına uygun olarak hazırlanan Mecelle'nin 35. maddesi zikredildiği gibidir.

Soru bir; Zaten Osmanlı döneminde yani 2-3 asır önce zamanın şartlarına göre yeni ictihadlarla yenilenmiş hükümler için 14-15 asır önce ifadesi kullanılmaktadır. Bu asırlar Rasullah'ın yaşadığı ve Kur'anın nazil olmaya devam ettiği zamana denk gelmektedir. Eğer kastedilen bu değilse 2-3 asır önceki hükümler denmeli değilmiydi?

Soru iki; Açıklamanın sonunda ''Kuran ve Sünnetin ortaya koyduğu hükümler sabittir'' denilmekte. Peki sabit olan bu hükümlerle niye hükmedilmiyor ve yokmuş gibi davranılıyor.
Allah azze ve celle Araf Suresi 54. Ayet'te şöyle buyuruyor; ''Güney, ay, yıldızlar O'nun emrine amade (boyun eğmiştir)'dir. Dikkat edin yaratmakta emretmekte Allah'a mahsusdur.''
Bu ayetten de anlaşılacağı üzere Allah'ın kainata koyduğu kanunlar nasıl eskimez, değişmez, değiştirilemez ve mükemmel ise İnsanlar için indirdiği hükümlerde eskimez, değişmez, değiştirilemez ve mükemmeldir. Kim yaratıyorsa O hüküm koyar. Diğerleri ancak o hükümlere göre yaşamakla mükellefdir.

Allah'ın insanlar ve cinler için nazil ettiği hükümler ile bu ikisi dışındakiler için koyduğu hükümler Hüküm koyma yetkisine sahib olan için aynıdır. Yani Allah azze ve celle'dendir.
Bir kimsenin ''Güneş milyarlarca yıldır doğudan doğuyor artık zaman değişti bu çağda batıdan doğması gerekir demesi ne kadar anlamsız ve boşsa, İnsanlar için koyulan hükümlerin değişmesi gerektiğini ve bunun sebebi olarak da geçen zaman ve değişen çağ olduğunu söylemesi aynı oranda anlamsız ve boştur.
Bunu kim söylerle söylesin durum değişmez. NOKTA.

 
Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana