Video Foto Galeri Yazarlar
20.3.2019 - Çarşamba

İspanya, Suudi Arabistan'a bomba satışını durdurdu

Okunma: 572
DÜNYA 5 Eylül 2018 01:55
Videoyu Aç İspanya, Suudi Arabistan'a bomba satışını durdurdu

İspanya, Suudi Arabistan'a 400 hassas lazer güdümlü bombanın satışını durdurmak için harekete geçti.

Cadena Ser Radyosu, daha önce satış anlaşması yapılan söz konusu bombaların Yemen'de kullanılabileceği gerekçesiyle Savunma Bakanlığının satışı durdurmayı planladığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bombalar için ödenen 9,2 milyon euronun iade edileceği ve böylece Ocak 2015'te İspanya ile Suudi Arabistan arasında imzalanan anlaşmanın geçersiz kalacağı belirtildi.

İspanya Savunma Bakanlığı, 16 Ağustos'ta yaptığı açıklamada içinde çocukların da olduğu bir otobüse yapılan saldırıda olduğu gibi lazer güdümlü bombaların sivillere karşı kullanılabileceği gerekçesiyle halen devam etmekte olan silah satışlarını gözden geçireceğini belirtmişti.Çocukların öldürüldüğü otobüs saldırısı

Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Ağustos ayında Yemen'in kuzeyindeki Saada ilinde çocukları taşıyan otobüse düzenlenen saldırıda 51 kişinin öldüğünü, 79 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Ölenlerin 40'ının ve yaralıların 56'sının çocuk olduğu ifade edilmişti.Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Saada ilinin hedef alınmasının, meşru bir askeri eylem olduğunu savunmuştu.

Koalisyonun İnceleme Kurulu ise 1 Eylül'de yaptığı açıklamada otobüse düzenlenen saldırıda "hata yapıldığını" kabul etmişti.

Birleşmiş Milletler öncülüğünde kurulan uluslararası Yemen heyeti, 28 Ağustos'ta açıkladığı raporunda Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyondan bazı kişilerin savaş suçu işlediğine dair makul gerekçeler olduğunu bildirmişti.

İnsan hakları örgütlerine göre, İspanya, geçen yıl Suudi Arabistan'a 270 milyon Euro değerinde silah satışı yaptı.Bu rakam, Yemen'de savaşın başladığı 2015'ten bu yana 900 milyon Euro'yu buldu.

Bu arada İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), önceki gün yaptığı açıklamada, geçen ay 40'ı çocuk 51 kişinin ölümüne neden olan otobüs saldırısının ardından Suudi Arabistan'a yapılan tüm silah satışlarına son verilmesi çağrısında bulundu.

Örgüt ayrıca, saldırıyı açık bir savaş suçu olarak nitelemiş ve Suudi Arabistan'a silah tedarik eden ülkeleri de "savaş suçlarında suç ortaklığı" yapmakla itham etmişti.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder