Video Foto Galeri Yazarlar
19.7.2019 - Cuma

İsrail, Esed Rejimiyle Yeniden Bağlantı Kuruyor

Okunma: 1410
SURİYE 27 Eylül 2018 16:54
Videoyu Aç İsrail, Esed Rejimiyle Yeniden Bağlantı Kuruyor

İsrail, Golan Tepeleri'nde bulunan Kuneytra geçidini açma kararı aldı.

KahveKitap

Esed rejiminin Golan Tepeleri’ne bakan bir noktayı muhaliflerin elinden almasının ardından İsrail bir adım attı. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Golan Tepeleri’nde bulunan ve Suriye’ye erişimi sağlayan Kuneytra geçidini açma kararı aldı. 

İsrail tarafından 1967 yılında işgal edilen Golan Tepeleri’nin Suriye tarafında Rusya’nın devriye gezdiği biliniyor.

İSRAİL İÇİN GOLAN’IN ÖNEMİ

Golan Tepeleri'ni İsrail için önemli kılan nedenlerin başında güvenlik ve su kaynakları geliyor. Golan Tepeleri, güvenlik açısından göz ardı edilemeyecek kadar jeo-stratejik bir konumda ve zengin su kaynaklarına sahip. İsrail ihtiyaç duyduğu suyun üçte birini Şeria Nehri ve Golan Tepeleri'ndeki su kaynaklarından temin ediyor.

Uluslararası hukuka göre, Suriye toprağı olan ancak fiilen İsrail işgali altında bulunan Golan Tepeleri'nin bu iki ülke dışında Lübnan ve Ürdün'le de sınırı bulunuyor.

Yahudilere ait kutsal metinlerde birçok kez Golan bölgesine atıfta bulunulması da bölgeyi çoğu dindar Yahudi'nin gözünde kutsal bir bölge haline getiriyor.

Bu tür nedenlerle İsrail iç siyasetinde de önemli bir yer tutan Golan Tepeleri, İsrail tarafından "ülkelerinin vazgeçilmez bir parçası" olarak görülüyor.

Kaynak : Dünya Bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder