Video Foto Galeri Yazarlar
23.7.2019 - Salı

İsrail: İran, Suriye’de hassas füze fabrikası kuruyor

Okunma: 712
İRAN 10 Şubat 2019 13:36
Videoyu Aç İsrail: İran, Suriye’de hassas füze fabrikası kuruyor

İsrail ordusunun askeri istihbarat birimi Aman’dan (IDF) kaynaklar, İran’ın İsrail’i ve Batı’yı aldatmaya çalışarak, Lübnan’dan ziyade Suriye topraklarında hassas roket üretimi yapımı için fabrika kurduğunu duyurdu.

KahveKitap
Fabrikanın, İsrail’in eylemlerinden kaçınmak için kurulduğu aktarılırken, İran yetkilileri tarafından saklanılmasına rağmen İsrail’in tesisin yerini açıkladığı belirtildi.

Kaynaklar bilginin İsrail’in ikinci televizyon kanalı tarafından iddia edildiğini belirterek, İran ve Hizbullah’ın Lübnan’da hassas roket üretimi için bir altyapı oluşturma çabalarında karşılaştıkları zorluklar sebebiyle, Suriyeliler ve İranlıların aldatıcı yollarla Lübnan’da temel ekipmanı sağlamak için yenilikçi yollar bulduğu aktarıldı.

Televizyon kanalından yapılan açıklamada, Suriye rejimi, İran ve Hizbullah tarafından oluşturulan eksende, adını Sars Araştırma Merkezi koydukları ve altında İran’a ait olan hassas füzelerin geliştirildiği fabrikanın olduğuna dikkat çekti. Sözde araştırma merkezi, bilimsel faaliyetleri koordine ederek yönlendirme sağlıyor.

Televizyonda yayınlanan raporlarda, İsrail Hava Kuvvetleri gerçekleştirdiği birçok hava saldırısında Araştırma Merkezi tesislerini hedef aldı. Eylül 2017 ve Eylül 2018 yıllarında gerçekleştirilen saldırılarda İsrail uçakları, Suriye’nin Hama bölgesinin güneybatısında bulunan Musayaf şehrini hedef aldı. Rapora göre saldırı üretim hattında ciddi hasara yol açtı. Öte yandan, İsrail ordusu 22 Eylül’de Suriye’nin Lazkiye bölgesinde bazı hedeflere yönelik füze saldırı gerçekleştirmişti.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder