Video Foto Galeri Yazarlar
22.7.2019 - Pazartesi

İsrail askerleri Kıpti bir rahibi gözaltına aldı

Okunma: 483
FİLİSTİN 25 Ekim 2018 16:43
Videoyu Aç İsrail askerleri Kıpti bir rahibi gözaltına aldı

Tel Aviv yönetiminin Sultan Kıpti Manastırı’ndaki tadilat çalışmalarına izin vermemesinin ardından Kudüs’teki Kıpti Ortodoks Patrikhanesi tarafından düzenlenen barışçıl protesto gösterilerine İsrail güvenlik güçleri tarafından saldırı gerçekleştirildi. Kıpti bir rahip gözaltına alındı.

KahveKitapFilistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Sekreteri Saib Erekat, söz konusu saldırıyı kınayarak “Bu saldırı, Yahudi olmayan herkesin haklarını ihlal eden milliyetçilik yasasına tam olarak uymakta ve diğer saldırıların önünü açmaktadır” dedi.

Uluslararası topluma, özellikle de Kudüs’teki Hristiyan toplulukların korunmasından tarihsel olarak sorumlu olan Avrupa ülkelerine acilen müdahale ve harekete geçme çağrısında bulunan Erekat, bu saldırıların insanlara koruma sağlamak için acil mekanizmalar kurulması gerektiğini gösterdiğinin altını çizdi.

İşgal makamlarının Hristiyanlara ve Müslümanlara karşı işlediği bu suç ve agresif saldırıların arttığına dikkat çeken Erekat, bunların ABD Başkanı Donald Trump yönetimi tarafından desteklenen İsrail’in yasa dışı uygulamaları ve resmi teşvik politikasının yanı sıra uluslararası toplumun bu ihlalleri engellememesinin kaçınılmaz bir sonucu olduğunu dile getirdi.

Filistin’e ve özellikle de işgal altındaki Kudüs şehrine karşı yürütülen saldırıları kınadığını belirten Erekat, Filistin halkının haklarını ihlal eden bu saldırıları ‘sistematik saldırganlık’ olarak nitelendirdi.

Hristiyan halkına karşı da benzer yol izlenildiğini söyleyen Erekat, bunların en sonuncusunun işgal hükümetinin başkanının geçen hafta Hristiyanlara ve Beyt Cemal Katolik Mezarlığı’na yönelik sarf ettiği küçümseyici ifadeler olduğunu dile getirdi.

Kaynak : şark el-avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder