Video Foto Galeri Yazarlar
21.5.2019 - Salı

İsrail’de Ordu İle Hükümet Arasında Filistinli Mahkumlar Çatlağı

Okunma: 894
FİLİSTİN 17 Eylül 2018 21:01
Videoyu Aç İsrail’de Ordu İle Hükümet Arasında Filistinli Mahkumlar Çatlağı

Ordu, bu iç komisyon ile ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Filistinli mahkumların ‘cezalarının kısaltılması taleplerini’ incelemeyi hedefliyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Avigdor Lieberman Pazar günü yaptıkları açıklamada, ordunun Askeri Yargı Sistemi içerisinde özel bir komisyon oluşturma kararına karşı olduklarını açıkladılar. Ordu ise, İsrail askeri mahkemelerinde yargılamaları devam eden veya müebbet hapis cezasına çarptırılan Filistinli mahkumların cezalarının azaltılması ve mahkemenin İsrail sivil mahkemelerinde görülmesine dair öneriler sunması amacıyla bir komisyon oluşturmayı planlanıyor. Ordu, bu iç komisyon ile ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Filistinli mahkumların ‘cezalarının kısaltılması taleplerini’ incelemeyi hedefliyor.

Sivil mahkemelerde yargılanan Filistinli mahkumlar, cezalarının devlet başkanı tarafından indirilmesini talep etme hakkına sahip olurken, askeri mahkemelerde yargılanan mahkumlar, bu haktan mahrum bırakılıyorlar. Bu yüzden bazı mahkumlar davalarının sivil mahkemelere aktarılması için Yüksek Adalet Divanı’na başvuruyorlar. Mahkemelerde orduyu ilgilendiren kararların alınmasında generallerin engellemelerine takılma korkusu sebebiyle, ordu konuyla ilgili bir araştırma yapma kararı aldı. Bu konuda özel bir komisyon kurulması düşünülüyor.

Netanyahu ve Liberman aynı fikirde

Filistinli mahkumların cezalarının indirilmesi konusundaki bu girişime karşı çıkan Savunma Bakanı Liberman, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Savunma Bakanı olduğum sürece, hiçbir teröristin cezasının bir saat dahi indirilmesine izin vermeyeceğim” ifadelerini kullandı. Liberman ile aynı düşüncede olan Başbakan Netanyahu ise, “Bu girişime şiddetle karşı çıkıyorum. Savunma Bakanı Liberman ile aynı fikirdeyim. Bunun olmasına asla müsaade etmeyeceğim” dedi.

İsrail hapishanelerinde müebbette çarptırılmış 500’den fazla Filistinli mahkum bulunuyor

İsrail hapishanelerinde aralarında davalarının sivil mahkemeler tarafından görülme hakkı olan ancak askeri mahkemelerde yargılananların da bulunduğu müebbet hapis cezasına çarptırılmış 500’den fazla Filistinli mahkum olduğu biliniyor. Askeri müebbet cezasını 99 yıl olarak belirleyen İsrail, bu cezayı hem yerleşimcileri hem de askerleri öldürmekle suçlanan mahkumlara ve aynı zamanda Yahudilerin ölümüne yol açan saldırıların sorumlularına uyguluyor.

Tasarı ilgili taraflara gönderildi

Konuyla ilgili ‘Merkez Bölge’ Komutanlığı Askeri Yargı Danışmanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Konunun araştırılmasının ardından Batı Şeria’daki askeri mahkemelerin ömür boyu hapis cezasına çarptırdığı Filistinli mahkumların cezalarının indirilmesi ile ilgili öneriler sunmak üzere bir komisyon oluşturulmasına karar verildi. Bu sebeple Merkez Bölge Komutanlığı Askeri Yargı Danışmanlığı konuya ilişkin değişiklikle ilgili tasarıyı ilgili taraflara gönderdi” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan İsrail yönetiminin Filistinli mahkumları takas veya herhangi bir komisyonun ya da askeri bir organın kararı dışında kesinlikle serbest bırakmadığı da unutulmamalı. Ancak buna rağmen Başbakan Netanyahu ve Savunma Bakanı Liberman, konunun tehlikeli olduğunu düşünüyorlar. Diğer yandan iki müttefik, Naftali Bennet’in bu konuyu kendilerine karşı kullanabileceği çekincesiyle kararı Bennet’ten daha önce reddettiler.

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder