Video Foto Galeri Yazarlar
21.5.2019 - Salı

İsrail’den, Bıçaklama Eylemini Gerçekleştiren Filistinli’nin Evini Yıkma Kararı

Okunma: 882
FİLİSTİN 19 Eylül 2018 00:23
Videoyu Aç İsrail’den, Bıçaklama Eylemini Gerçekleştiren Filistinli’nin Evini Yıkma Kararı

İsrail kuvvetleri, Gush Etzion yerleşim biriminde ABD vatandaşı İsrailli bir özel güvenlik görevlisini öldüren Halil Cebarin adlı gencin evine baskın düzenledi ve yıkım için inceleme yaptı.

İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet’e (Şabak) bağlı unsurlar ve polisler de dahil olmak üzere İsrail güvenlik güçleri, Cebarin ailesinin el-Halil kentinin Yatta köyünde bulunan evine baskın düzenleyerek yıkım için ön çalışma yaptılar.

Bıçaklama eylemini gerçekleştiren kişinin babası, oğlunun planlarını önceden bildiğine yönelik iddiaları reddederek olayı sosyal medyadan duyduğunu belirtti. Babası, oğlunun okula gitmediğine dair okuldan telefon aldığında oğlunun kaçırıldığını düşündüğünü söyledi.

İsrail medyasındaki haberlere göre, aile, Filistin ve İsrail güvenlik servislerine oğlunun bir eylem gerçekleştirmeyi planladığını bildirdi.

İsrail kuvvetleri okul bahçesine zehirli gaz attı

İsrail kuvvetleri ayrıca, Batı Şeria’nın güneyindeki el-Halil kentindeki bir okula saldırarak okulun çevresine ve içine zehirli gaz bombaları attılar. Gaz bombalarından etkilenen bir öğretmen ve onlarca öğrenci tedavi için el-Halil’deki hastaneye kaldırıldı.

Öğretmenler ve öğrenciler, “işgal güçleri tarafından yapılan baskının ve bombalı saldırının, okuldaki eğitim sürecini aksattığını ve panik ve korku haline neden olduğunu” söylediler.

3 İsrail askeri yaralandı

İsrail ordusu, İsrail ait otobüsünün Ramallah’ta bulunan Kalandiya Mülteci Kampı’na girmesiyle çatışmanın patlak vermesi ve otobüse taş atılması sonrasında üç üyesinin yaralandığını belirtti.

İsrail ordusu olayla ilgili haber aldıktan sonra, İsrail güvenlik güçleriyle desteklenmiş birlikler otobüsü çıkarmak için hemen harekete geçtiler. Onlarca Filistinli, İsrail otobüsüne taş atmaya başladı. Güvenlik güçleri, Filistinlileri dağıtmak için havaya ateş açtı.

Gazze Şeridi’nin kara ve deniz sınırlarında, işgal güçlerinin bölgeyi güvenlik kordonuyla kuşattığı bir zamanda, sınırdaki yürüyüşler ve olaylar sırasında 20 Filistinli İsrail ordusu tarafından gerçek mermilerle vurularak yaralandı.

Filistinli sağlık kaynakları, İsrail işgal güçlerinin, bu bölgenin kıyılarından İsrail askeri üssü Zikim’e doğru yapılan kitlesel yürüyüşle eş zamanlı olarak Gazze limanından hareket ederek Gazze Şeridi’nin kuzeybatı sınır bölgesine doğru yönelen deniz yürüyüşüne fırlattığı gaz bombaları nedeniyle onlarca insanın zehirlendiğini ve 14 göstericinin ise gerçek mermilerle vurularak yaralandığını açıkladı.

İsrail, Kudüs ve ez-Zahiriye’de yeni yerleşim birimleri kurmayı planlıyor

Öte yandan, Kudüs’teki işgalci belediyenin bir adayı olan Arieh King, işgal belediyesinin, işgal altındaki şehrin güney doğusunda bulunan ve Filistinli vatandaşların yaşadığı Cebel el-Mükebber köyünün topraklarında 220 yerleşim birimi kurmayı planladığını duyurdu. İsrail televizyonu Channel 7, Ariyeh King’in şu sözlerini aktardı; “Yerleşim birimleri, İsrail’deki ve yurtdışındaki işadamlarının girişimiyle inşa edilecek. Yerleşim birimlerinde Yahudiler iskan edilecek. Bu yerleşim birimleri bölgeye komşu olan “Nof Tsion” yerleşiminin bir uzantısı mesabesinde olacak.”

İsrail kanalının bildirdiğine göre King, inşaat planının ileri aşamalara geldiğini, planın belediye tarafından onaylandıktan sonra itirazlarla ilgilenen komiteye iletileceğini ve herhangi bir itirazın olmaması halinde inşaatın önümüzdeki birkaç ay içinde başlamasının kararlaştırıldığını belirtti.

Bunların yanı sıra Filistin Toprakları Araştırmaları Merkezi’nin bildirdiğine göre, İsrailli işgal makamları, işgal edilen topraklarda kurulan ve mülkiyeti el-Halil’in güneyindeki ez-Zahiriye kasabası vatandaşlarına ait olan “Tina” yerleşim alanını genişletmeyi planlandığını duyurdu.

Merkez’in bildirdiğine göre, “Sivil İdare” ye bağlı “Yerleşim Alt Komitesi”, “3-515” numaralı ayrıntılı bir plan yayınladı. Plan, Hirbet Zenuta topraklarında bulunan (3) numaralı doğal havzadaki vatandaşların 260 dönümlük bir bölgeyi hedef alıyor ve arazi kullanımının niteliğini tarım arazilerinden yerleşim binaları bölgelerine dönüştürmeyi ve binalar, açık alanlar, caddeler ve otoparklar inşa etmeyi amaçlıyor.

Merkez’e göre, “ayrıntılı planın ön incelemesinden açıkça anlaşıldığı üzere, işgal makamları, bu planla 22 dönümlük bir alanda(A konutu) kapsamında 43 yerleşim birimi, aynı zamanda 34 dönümlük bir alanda ise (Konut A 3) kapsamında 92 birim kurmayı hedefliyor. Böylece bu topraklarda planlanan yerleşim birimi sayısının 135 olmasını amaçlıyor. Planın ayrıca, 35 dönümlük bir alanı, yeni yerleşim mahallesi kapsamında yerleşim mahallelerini ve diğer alanları birbirine bağlamak için önerilen yolları inşa etmeye hazırladığı görülüyor. Ayrıca, yeni yerleşim mahallesinin ve yeni genişletmenin, “Tina” yerleşiminin kuzey ve doğu taraflarında olacağı ve yeni mahallenin Tina’dan sadece 50 metre uzaklıkta olacağı anlaşılıyor.”

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder