Video Foto Galeri Yazarlar
25.6.2019 - Salı

İsrail’den Demir Kubbe açıklaması

Okunma: 925
FİLİSTİN 26 Mart 2019 11:18
Videoyu Aç İsrail’den Demir Kubbe açıklaması

İsrail, ‘Demir Kubbe’ hava savunma sisteminin, Gazze Şeridi’nden fırlatılan ve Tel Aviv yakınlarında bir eve düşen füzeyi önlemede başarısız olma sebebinin sistemin açık olmamasına bağladı.

Haaretz gazetesinin bir istihbarat kaynağına dayandırarak verdiği haberine göre, ordu Gazze Şeridi’nden bir füze fırlatıldığını tespit etti ancak ‘Demir Kubbe’ hava savunma sisteminin bu füzeyi engellemek üzere aktive olmaması herkesi şaşırttı. Haberde, “İsrail ordusu bu bölgede bir saldırı beklemiyordu. Bu nedenle ‘Demir Kubbe’ hava savunma sistemi aktifleştirilmemişti” ifadeleri kullanıldı.

Ancak askeri kaynakların ifadelerin dayanarak medyada yer alan haberlerde, ‘Demir Kubbe’ hava savunma sisteminin görevini yerine getirememesi konusunda kapsamlı ve derinlemesine bir soruşturma yapılacağı bildirildi.

Haaretz, ilk tahminlere göre füzenin Gazze Şeridi’nin güneyinden fırlatıldığını ve Tel Aviv'in kuzeyinde yer alan Mişmeret bölgesinin yakınındaki bir eve düşmeden önce 100 kilometrelik bir mesafeyi kat ettiğini de kaydetti.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder