Video Foto Galeri Yazarlar
19.5.2019 - Pazar

İsrail’den Suriye’deki İran hedeflerine 2 yılda 200 saldırı

Okunma: 890
SURİYE 5 Eylül 2018 19:23
Videoyu Aç İsrail’den Suriye’deki İran hedeflerine 2 yılda 200 saldırı

Esed rejimi, İsrail savaş uçaklarının dün, Suriye’nin kuzey ve batısındaki Hama ve Tartus kentlerinde bulunan askeri üsleri vurduğunu doğrularken, İsrailli üst düzey bir yetkili ise Tel Aviv’in son 2 yılda Suriye’deki İran’a ait askeri hedeflere 200 saldırı gerçekleştirdiğini bildirdi.

Esed rejimine yakın medya kaynakları, Suriye hava savunma sistemlerinin İsrail uçaklarını geri püskürterek bazı füzeleri havada imha ettiğini aktardı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgiye göre dün, Hama yakınlarındaki Masyaf ve Vadi el-Uyun beldeleri arasındaki İran’a ait bir askeri üssünde bulunduğu bölgeden patlama sesleri duyulduğu belirtildi.Konuya ilişkin açıklama yapan SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, Lazkiye’ye bağlı sahil kenti Benyas kentindeki bir petrol rafinerisi yakınlarına füze düştüğünü kaydetti.

İsrail ordusu, Suriye’de iç savaşın başlangıcından bu yana İran’a bağlı milis gruplar ile Hizbullah’a ait askeri mevzilere çok sayıda bombardıman düzenlemişti.

Öte yandan İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, dün yaptığı bir konuşmada, “İsrail, son 2 yılda Suriye’deki İran mevzilerine yönelik 200 askeri operasyon düzenledi. Bunu bazı televizyonlar askeri kaynaklarımıza dayandırarak aktardığı için burada söylüyorum” dedi.

Katz, açıklamasında, “Bu durumu kırmızıçizgilerimizi korumaya verdiğimiz önem ışığında, İran’ın yaptıkları engelleme ve İsrail’in yapmak istediklerinden hareketle anlamalıyız” dedi.

Kaynak : şark el-avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder