Video Foto Galeri Yazarlar
11.12.2019 - Çarşamba

İsrail Girit’e Radar üssü kuruyor

DÜNYA 21 Mart 2019 14:22
Videoyu Aç İsrail Girit’e Radar üssü kuruyor

ABD’nin Doğu Akdeniz’de kurulmasına önayak olduğu İsrail-Yunanistan ittifakı yeni bir adım atıyor. İsrail ve Yunanistan, Girit Adası’nda yeni bir radar sistemi inşa edecek. ‘The Long Horizon’ adlı sistem Akdeniz havzasını gözlemleme imkanı tanıyacak. İki ülke Akdeniz’de ortak tatbikatlar da yapıyor.

KahveKitap

Doğu Akdeniz'de ABD şemsiyesi altında kurulan İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs arasındaki ittifak yeni bir adım daha atıyor.

İsrail ve Yunanistan'ın, Girit Adası'nda yeni bir radar sistemi inşa edeceği belirtildi. Yunanistan'da yayın yapan Kathimerini gazetesinin aktardığına göre, ‘The Long Horizon' adlı sistem iki ülkeye de Doğu Akdeniz havzasını gözlemleme imkânı tanıyacak.

Yunanistan yakın zamanda donanmaya ait bilgileri İsrail ile paylaşmayı kabul etmiş; arama-kurtarma operasyonlarında kullanmak üzere Tel Aviv'den yedi adet de insansız hava aracı kiralamıştı. Askeri ve ekonomik işbirliklerini geliştiren iki ülke Akdeniz'de ortak tatbikatlar da düzenliyor.

Öte yandan dün Ortadoğu turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ziyaret kapsamında İsrail'de, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'tan yetkililerin de bulunacağı bir enerji ve güvenlik toplantısına katılacağı açıklandı.

Kaynak : Yeni Şafak
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca