Video Foto Galeri Yazarlar
20.3.2019 - Çarşamba

İsrail Mahkemesi Han el-Ahmar’da Yıkım Kararı Verdi

Okunma: 798
FİLİSTİN 6 Eylül 2018 23:27
Videoyu Aç İsrail Mahkemesi Han el-Ahmar’da Yıkım Kararı Verdi

Filistinli yetkililer ve aktivistler İsrail Yüksek Mahkemesi’nin Han el-Ahmar’da yıkım ve belde sakinlerini tehcir etme kararı almasını protesto etmek için oturma eylemi başlattılar.

Mahkeme kararından birkaç saat sonra, Yahudi Yerleşim Birimleri ve Ayrım Duvarıyla Mücadele Heyeti Başkanı Velid Asaf, genel uyarı ve açık bir oturma eylemi başlattıklarını duyurdu; Asaf, Filistinlilere, gruplara, Halk Direniş Komitelerine ve tüm kurumları, sakinlerini korumak için sürekli olarak eyleme katılmaya çağırdı.

İsrail Yüksek Mahkemesi, dün Kudüs yakınlarındaki Han el-Ahmar’daki binaları yıkma ve sivilleri tahliye karar verdi. Mahkeme, sakinlerin avukatlarının yaptığı dilekçeleri reddetti ve Orduya yıkmak için tam yetki verdi.

Karar ayrıca bölge halkının evlerine tekrar dönmesine ve orada yaşamalarına engel oluyor.

Han el-Ahmar bölgesi, Ma’ale Adumim ve Kefar Adumim yerleşim yerlerinin yakınında bulunan Otoyol 1’de yer alan Kudüs’ün yakınında bulunan bir Bedevi bölgesi. 35 Bedevi ailesi, çadır ve barakalarda yaşamakta.

Bölgede, İsrail tarafından 1953’te Negev Çölü’nden zorla göç ettirilen Bedeviler yaşıyor. İsrail’in (on yıldan fazla süredir) onları sürgün etmeye karar vermesine kadar, yaşamlarını temel ihtiyaçlarından yoksun olan koşullarda yaşamaya devam ettirmişlerdi.

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder