Video Foto Galeri Yazarlar
16.7.2019 - Salı

İsrail Meclisi'nde Mavi Marmara kavgası

Okunma: 3069
FİLİSTİN 30 Haziran 2016 01:27

İsrail parlamentosunda, Türkiye ile imzalanan anlaşma hakkında konuşan Ortak Liste üyesi Arap milletvekili Hanin Zuabi, Mavi Marmara yardım gemisine saldıran işgal güçlerini 'katil' olarak niteleyince kavga çıktı

KahveKitap
İsrail parlamentosunda, Türkiye ile imzalanan anlaşma hakkında konuşan Ortak Liste üyesi Arap milletvekili Hanin Zuabi, kendisinin de bulunduğu Mavi Marmara gemisine baskın düzenleyen İsrail askerlerini ‘katil’ olarak niteleyince salon karıştı.

Mayıs 2010’da Gazze’ye yardım götürmeye çalışırken İsrail askerlerinin baskını sonucu 9 kişinin öldüğü Mavi Marmara gemisinde bulunması büyük tartışma çıkaran Zuabi, Knesset’te yaptığı konuşmada, İsrail’in Türkiye’ye tazminat ödemeyi kabul ederek suçunu kabul ettiğini belirtti.

​‘ÖZÜR DİLEMESİ GEREKEN SİZSİNİZ’

Hükümetin 6 yıldır kendisine yaptığı baskı nedeniyle özür dilemesi gerektiğini de kaydeden Zuabi’nin sözleri, birçok milletvekili tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Bazı milletvekilleri bağırarak kürsüye yürürken Knesset Başkanı Hamad Amar, Zuabi’den özür dilemesini istedi.

Zuabi ise Mavi Marmara’da 9 kişinin öldüğünü hatırlatarak “İnsanları öldüren İsrail askerleri özür dilemeli, siz özür dilemelisiniz” dedi.

Bağırışlar üzerine Zuabi kürsüden inmeye zorlanırken, daha sonra söz alan Yesh Atid milletvekili Mickey Levy, “Zuabi askerlerimize katil diyemez. O buraya ait değil” diye konuştu.
Kaynak : dunya bulteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder