Video Foto Galeri Yazarlar
23.7.2019 - Salı

İsrail parlamentosundan 'savaş ilanı' kararı

Okunma: 1940
FİLİSTİN 19 Temmuz 2018 03:10
Videoyu Aç İsrail parlamentosundan 'savaş ilanı' kararı

Daha önce İsrail'de savaş ilan etme yetkisini savunma bakanının onayının ardından başbakana veren yasayı kabul eden parlamento, bu kez yetkiyi kilit bakanlardan oluşan güvenlik kabinesine devreden bir yasayı geçirdi.

KahveKitap

İsrail'de düne dek başbakan savunma bakanıyla birlikte ek yetki arayışına girmeksizin savaş ilan edebiliyordu.

SAVAŞ İLAN ETME YETKİSİ GÜVENLİK KABİNESİNE DEVREDİLDİ

Ancak İsrail parlamentosu (Knesset), bu yetkiye ilişkin yasada değişikliğe gittiğini duyurdu.

Knesset Basın Sözcülüğü'ne göre milletvekillerinin çoğunluğu, savaş ilan etme yetkisini güvenlik kabinesinde devreden yeni bir yasanın lehinde oy kullandı.

Yasa değişikliğinde ''Savaş başlatmak ya da savaş çıkarma ihtimali yüksek olan önemli bir askeri eylemde bulunmak yönünde kararın, mümkün olduğu kadar geniş bir heyete emanet edilmesi açısından, bir bakanlar kurulu tarafından alınması uygundur'' denildi.

30 Nisan'da Knesset'te kabul edilen ve kabine onayı gerekmeksizin savaş ilanı yetkisini savunma bakanı ile başbakana veren yasada, bu ikilinin 'minimum sayıda kabine üyesinin toplanmasını bekleme seçeneğinin olmadığı olağandışı durumlarda savaş ilan edebileceği' dile getirilmişti.

İsrail'de 2001'de tesis edilen 'güvenlik kabinesinde' başbakan, savunma bakanı, dışişleri bakanı, maliye bakanı, iç güvenlik bakanı, adalet bakanı yer alıyor. Başbakan isterse güvenlik kabinesine başka bakanlar da katılabiliyor.

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder