Video Foto Galeri Yazarlar
20.6.2019 - Perşembe

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı gizli belgeleri kaybetti

Okunma: 401
DÜNYA 4 Nisan 2019 22:40
Videoyu Aç İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı gizli belgeleri kaybetti

Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben Shabbat başkanlığındaki İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) heyeti Hindistan’a giderken silah ticaretine dair gizli belgeleri kaybetti.

Bir İsrail restoranında bırakılan belgeler şans eseri geri alınırken, Konsey tarafından yapılan soruşturmada kaybın İsrail güvenliğine bir zararının olmadığı tespit edildi.

Ben Shabbat bir grup Konsey üyesiyle Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüşmek üzere Hindistan’a giderken, Modi ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında da bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

NSC üyeleriyle yapılan toplantılarda, casus uçaklar, insansız hava araçları, anti-tank füzeleri, toplar ve radar sistemleri gibi savunma sektörleri tarafından üretilen gelişmiş silah sistemleri dahil olmak üzere birçok silah anlaşması görüşüldü.


Gizli bilgilerin olduğu çanta restoranda unutuldu

Seyahat öncesinde, Ben Shabbat’ın yardımcısı, gizli bilgileri de içeren birçok belgenin çıktısını aldı. Uçağa binmeden önce, Ben Shabbat ve ekibi akşam yemeği yedikleri restoranda çantayı unuttu.

Delegasyon Hindistan yolundayken, restorandan bir garson çantayı bulup açtı. Gördüğü belgeleri karıştırınca kritik bilgiler içerdiğini farketti.

Garson, annesi İsrail’in Yeni Delhi Büyükelçiliğinde çalışan bir arkadaşı ile irtibata geçti. Arkadaşı belgelerin olduğu çantayı alarak Hindistan’daki annesine götürdü. Anne ise belgelerin olduğu çantayı büyükelçiliğin güvenlik görevlisine teslim etti.

Başbakanlık Müsteşarı Yoav Horowitz’in talimatıyla Konsey olaya dair soruşturma başlattı. Olayla ilgili, Ben Shabbat’ın yardımcısı uyarı aldı.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder