Video Foto Galeri Yazarlar
29.2.2020 - Cumartesi

İsrailli Bakan: Netanyahu Gazze'de büyük bir operasyona hazırlanıyor

FİLİSTİN 11 Aralık 2018 14:18
Videoyu Aç İsrailli Bakan: Netanyahu Gazze'de büyük bir operasyona hazırlanıyor

İsrailli bir bakan İsrail hükümeti ile Hamas arasında bir işbirliğinin ortaya çıkmasının aslında sadece bir rol değişikliği gibi göründüğünü söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Gazze Şeridi'nden ayrıldığı tarihte Katar’a gittiğini ifade eden bakan, “Abbas, Ramallah’tan çıktı ve Doha’ya girdi. Sonrada Gazzelilere milyonlarca dolar getirdi” şeklinde konuştu.

Başbakan Binyamin Netanyahu ise İsrail ile Gazze arasındaki sakin durumu büyük bir askeri operasyona hazırlık için kullandığını söyledi. Netanyahu, Pazar günü Likud Partisi’nin bakanlarıyla düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, İsrail'in İran ve Hizbullah'a karşı operasyon başlattığı bir dönemde Gazze Şeridi'nde ve işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistinlilerle ayrı bir cephe açılmasını istemediğini, ancak mecbur kalmaları halinde hazırlıklı olduklarını belirtti. Netanyahu, “Gazze'ye beklenenden daha büyük bir askeri operasyon yaparız. Biz buna hazırlanmak için vakti değerlendirdik. Güvenlik kabinesi de tüm ayrıntıları biliyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Netanyahu, “İsrail, Hamas ve İslami Cihad karşısında çaresiz görünüyor” diyen ve istifa eden eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman’a sert eleştirilerde bulunan İsrail'in Güvenlik İşleri için Küçültülmüş Bakanlar Kurulu ‘Kabinet’ üyesi Gilad Erdan’ı İç Güvenlik Bakanı olarak atadı. Erdan, “İsrail ordusuna yapılmış bir suçlama var. Böyle bir ihlalin özellikle ordudan sorumlu olan eski savunma bakanı tarafından yapılmasından rahatsızlık duydum. Sanırım roller değişti. Ancak Birleşmiş Milletler’de (BM) Hamas’a karşı savaş yürüten hükümetiniz sonunda Hamas’ın adamlarına para kazandırıyor. Bu, çelişkili bir durum. İsrail Hamas'la savaşır, ancak Gazze Şeridi'ndeki insani krizlere karışmaz. Ebu Mazen (Mahmud Abbas) Gazze’ye para transfer etmeyi bıraktığında, yiyecek ve ilaç sıkıntısı ortaya çıktı. Biz de Doha'nın Ramallah'a girmesini kabul ettik. Gazze'nin standartlarına göre Katar'ın 15 milyon doları az bir miktar” şeklinde konuştu.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM