Video Foto Galeri Yazarlar
26.2.2020 - Çarşamba

İstihbarat ABD'den bombalama İran'dan

SURİYE 9 Eylül 2014 11:32
Videoyu Aç İstihbarat ABD'den bombalama İran'dan

Suriye savaş uçakları, IŞİD'in kontrolündeki Rakka kentini bombalıyor. İstihbaratı ABD'nin sağladığı belirtilirken, Irak'taki IŞİD hedeflerini de Amerikan ve İran uçakları birlikte vuruyor

Suriye ordusuna ait savaş uçakları, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün merkezi konumundaki Rakka kentine bombardıman düzenlemeye devam ediyor. İki gündür süren operasyonlarda dün en az 35 kişi hayatını kaybederken, ölenler arasında sivillerin de bulunduğu belirtiliyor.

Dün Rakka'nın merkezindeki Tel Abyad mahallesinde yer alan pazar yerinin hedef alınmasından sonra cehennemi andıran görüntüler ortaya çıktı. Operasyonların planlanması sürecindeyse, ABD istihbarat birimleriyle Şam yönetimi arasında sıkı bir bilgi alışverişinin gerçekleştiği iddia ediliyor. İsrail merkezli DEBKAfile sitesinde yer alan haberlere göre, Beşar Esad rejimi, hangi hedeflerin vurulması gerektiğiyle ilgili olarak, ABD'den istihbarat desteği alıyor.

Suriye yönetimi, geçtiğimiz haftalarda IŞİD'e karşı uluslararası toplumun kendilerini desteklemesi gerektiğini açıklamıştı. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Şam'da düzenlediği basın toplantısında "Teröre karşı mücadelede işbirliğine hazırız" mesajı vermişti.

ABD-İRAN İŞBİRLİĞİ

Öte yandan DEBKAfile, Irak'taki IŞİD hedeflerine yönelik düzenlenen saldırıları da İran'la Amerikan yönetiminin birlikte organize ettiğini yazdı. Sitenin, istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde, İran ve ABD savaş uçaklarının IŞİD'i birlikte vurduğu belirtildi. İngiliz yayın kuruluşu BBC, önceki gün İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in, IŞİD'e karşı ABD ile işbirliğine gidilmesine yeşil ışık yaktığını iddia etmişti. İran'ın, daha önce de Afganistan ve Irak'ın işgal süreçlerinde Washington yönetimiyle yakın koordinasyon sağladığı biliniyordu. Tahran, IŞİD'i Ortadoğu'daki en büyük düşmanlarından biri olarak tanımlıyor.

Kaynak : Ajanslar
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM