Video Foto Galeri Yazarlar
15.7.2019 - Pazartesi

İsveç, 80 bin sığınmacıyı sınırdışı edecek

Okunma: 1078
GÜNDEM 28 Ocak 2016 09:40
Videoyu Aç İsveç, 80 bin sığınmacıyı sınırdışı edecek

İsveç İçişleri Bakanı Anders Ygeman sığınma başvurusu reddedilenlerin birkaç yıl içinde charter uçaklarla sınırdışı edileceklerini, gönderilecek kişilerin 80 bini bulacağını açıkaldı

KahveKitap

İsveç’in sığınma başvurusu kabul edilmeyen 80 bin kadar kişiyi sınır dışı etmeye hazırlandığı bildiriliyor. Ülkenin İçişleri Bakanı Anders Ygeman charter uçaklarla birkaç yıl içinde bu göçmenleri sınırdışı edeceklerini belirterek, “Şu anda 60 bin kişiden söz ediyoruz. Ama bu sayı 80 bine çıkabilir” dedi.

BBC’de yer alan habere göre İsveç, Avrupa’da nüfusuna oranla en fazla sığınma başvurusu yapılan ülke oldu. 2015’te İsveç’e 163 bin göçmenin sığınma başvurusu yaptığı belirtildi. Geçen yıl değerlendirilen 58.800 başvurudan yüzde 55’inin kabul edildiği açıklandı.

35 BİN ÇOCUK SIĞINMACI

İsveç göçmen akını nedeniyle yakın zamanda geçici sınır kontrollerine başlamıştı. İsveç, Almanya ile birlikte mülteciler ve AB'ye kaçak giren diğer göçmenlerin en fazla tercih ettikleri ülke.

İsveç’e geçen yıl ebeveynleri olmayan toplam 35 bin 400 çocuğun sığınma başvurusu yaptığı belirtiliyor.

Komşu ülke Danimarka’da hükümet bu hafta mültecilerin değerli eşyasına el konulmasına izin veren yasa tasarısını onaylamıştı. Mültecilerin altın ve diğer değerli eşyasına el konulması, Nazilerin Yahudi soykırımı sırasındaki uygulamalarına benzetilmişti.

Kaynak : dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder