Video Foto Galeri Yazarlar
22.7.2019 - Pazartesi

İsveç’te göçmen kampı kundaklandı

Okunma: 2775
GÜNDEM 21 Ekim 2015 11:17
Videoyu Aç İsveç’te göçmen kampı kundaklandı

İsveç’te geçtiğimiz hafta içerisinde üç göçmen konaklama tesisinin yakılmasının ardından, Munkedal belediyesinde bulunan içerisinde 55 göçmenin barındığı göçmen kampı kundaklanarak yakıldı.

KahveKitap

Kamptaki mültecilerin ortak toplantı odası olarak kullandıkları salonun da bulunduğu binada sabaha karsı başlayan yangın alarmı sabah dört sıralarında itfaiyeye ulaştı. İtfaiye ekiplerinin yangın yerine ulaştığında yangın çatıyı sardı. Yangının başladığı binada barınan 14 mülteci kendi çabaları ile binayı terk etmeyi başardı. Yangında ölen yada yaralanan olmadı.

İtfaiye ekip şefi Lars Bjurström otomatik yangın alarmının çalışmadığını, yangın ihbarının ise güvenlik görevlisi tarafından yapıldığını belirtti. Göçmen Dairesi Operasyon Şefi Mikael Ribbenvik yangının olduğu sabah güvenlik görevlileri ile personel arasında tartışmalar yaşandığını söyledi. Ancak ne polis yetkilileri ne de Göçmen Dairesi yetkilileri yangınla aksam yaşanan gerginliğin bir ilişkisinin bulunmadığını açıkladı.

Tek katlı büyük yapı yangın sonucu büyük oranda yanarak kül oldu.

Yangın sonrası kampta yaşayan 55 mülteci ile polis ve göçmen dairesi yetkilileri bir toplantı yaparak durum ile ilgili mültecilere bilgi verdiler.

Kundaklama olayı ile ilgili bir açıklama yapan İsveç Başbakanı Stefan Löfven ”Bu olay çok ciddidir, bu bizim görmek istediğimiz İsveç değildir” dedi.

 


Haber var islah eder, haber var ifsad eder