Video Foto Galeri Yazarlar
20.5.2019 - Pazartesi

İtalya'dan YPG'ye askeri destek

Okunma: 1147
SURİYE 12 Haziran 2018 21:49
Videoyu Aç İtalya'dan YPG'ye askeri destek

Deyrizor'daki güvenilir yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, yaklaşık 1 hafta önce Suriye’nin kuzeyinde YPG/PKK işgalindeki alanlara Irak üzerinden İtalyan askerleri girdi.

İtalyan ordusu, ABD ve Fransa güçlerinin yanında terör örgütü YPG/PKK'ya destek olmak için Suriye'nin Irak sınırındaki Deyrizor'a asker gönderdi.

ÖNCE HASEKE'YE SONRA DEYRİZOR'A

IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon bünyesine dahil olan az sayıdaki İtalyan askeri, önce Haseke'ye, ardından Deyrizor'a geçti. Askerler Deyrizor'un Ömer petrol sahasındaki ABD üssüne yerleşti.

Halihazırda, tam sayıları bilinmeyen İtalyan güçleri, IŞİD'e karşı operasyonlarda ABD ve Fransa askerlerine destek verirken, şimdilik çatışmalara doğrudan katılmayacak.

IŞİD, YPG'YE DİRENİYOR

IŞİD, Irak sınırında Haseke ve Deyrizor illeri içinde kuşatmada kalan birbirinden kopuk iki farklı bölgede varlık gösteriyor.

YPG/PKK, mayıs başında ABD ve Fransa'nın desteğiyle buradaki IŞİD unsurlarına karşı operasyonu yeniden başlatmıştı. Örgüt henüz bir ilerleme kaydedemezken, IŞİD kuvvetli biçimde karşılık veriyor.

Deyrizor operasyonun ilk aşaması geçen eylül ayında başlamış, kent merkezinin kuzeyi SDG ismini kullanan YPG/PKK'nın işgaline girmişti.

Kaynak : Dünyabülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder