Video Foto Galeri Yazarlar
21.1.2019 - Pazartesi

İzvestiya: Rusya, Türkiye'nin İdlib'deki ılımlı muhalifleri Tahrir'uş Şam'dan ayırmasını bekliyor

Okunma: 2896
SURİYE 23 Ocak 2018 12:47
Videoyu Aç İzvestiya: Rusya, Türkiye'nin İdlib'deki ılımlı muhalifleri Tahrir'uş Şam'dan ayırmasını bekliyor

Rusya'nın Türkiye'den Suriye'nin İdlib kentindeki ılımlı muhalifleri, Heyet Tahrir'uş Şam grubundan ayırmasını beklediği belirtildi.

NisaButikAdana
İzvestiya gazetesine konuşan Rus diplomatik çevrelerinden üst düzey bir yetkili, "ABD'lilerin uzun süre bunu gerçekleştirmesini bekledik ancak sonuç alamadık. Artık bu görev Türkiye'nin. Ankara, Astana'da varılan anlaşmalara uygun olarak İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesini kontrol ediyor. Heyet Tahrir'uş Şam ile irtibatı bulunan Türkiye'nin ılımlı muhalifleri ve teröristleri birbirinden ayırmasını bekliyoruz" dedi.

ZİNİN: ÖRGÜTE DESTEK AZALDI

Rusya Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi'nden (MGİMO) Doğu Bilimci Yuriy Zinin, Tahrir'uş Şam'a yurtdışında verilen desteğin ciddi oranda azaldığını ve bazı grupların komutanlarını örgütten ayırma imkanı doğduğunu iddia etti.

'TÜRKİYE, MUHALİFLERİN TAHRİR'UŞ ŞAM'DAN AYRILMASI İÇİN GİRİŞİMDE BULUNABİLİR'

Zinin, "Heyet Tahrir'uş Şam'a verilen destek azaldı. Bu nedenle Türkler, militanları bu örgütten ayrılmaya ikna etme girişiminde bulunabilir. Rusya ise geleneksel olarak muhalifleri ve sivilleri bombalamakla suçlanıyor ve bu nedenle ılımlı muhaliflerin diğer gruplardan ayrılmasını istiyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak : Sputnik

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana