Video Foto Galeri Yazarlar
20.4.2019 - Cumartesi

Japonya’da yeni tehdit: Trami kasırgası

Okunma: 893
DÜNYA 28 Eylül 2018 17:10
Videoyu Aç Japonya’da yeni tehdit: Trami kasırgası

Japonya, yeni bir kasırga tehlikesiyle karşı karşıya. Yetkililer, Trami kasırgasının bugün ülkenin güney ucundaki adalara yöneldiğini bildirdi. Kasırganın, bu hafta sonu ana takımadalara ulaşması bekleniyor.

Trami kasırgası, hala yavaş şekilde ilerlese de, yetkililer, halkı, rüzgar ve yağmurlara bağlı, sahilde yüksek dalgalar oluşması, kırılgan yapıların çökmesi, sel ve toprak kaymaları gibi risklere karşı uyardı.

Önümüzdeki saatlerde hızının artması beklenen kasırgaya, şiddetli rüzgarların eşlik edeceği belirtildi.

Bu yıl Asya’da meydana gelen 24. kasırga olan Trami’nin, Okinawa Adası’nı da vurması bekleniyor. Trami’nin ayrıca, Kyushu ve Honshu Adası’na doğru ilerleyebileceği belirtiliyor.

Meteoroloji yetkilisi Sakiko Nishioka, AFP’ye verdiği demeçte, “Kasırganın ülkeyi yüksek bir hızla geçmesi bekleniyor. Bu nedenle halktan çok dikkatli olmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Jebi kasırgası: 11 ölü, 600’den fazla yaralı

Japonya yaz aylarında çok sayıda kasırgaya sahne oluyor. Bu ayın başlarında, son 25 yılda Japonya’yı vuran en güçlü kasırga Jebi nedeniyle 11 kişi hayatını kaybetti, 600’den fazla kişi de yaralandı. Japon takımadalarının büyük bir bölümünü etkileyen kasırga, başta Kansai Havalimanı ve ülkenin batısındaki Osaka kenti olmak üzere pek çok yerde maddi hasarlara da neden oldu.

2013 yılının Ekim ayında ise Wipha kasırgası, 43 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

2011 yılındaki Talas kasırgasında da 82 kişi yaşamını yitirmiş, 16 kişi de kaybolmuştu.

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder