Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

Kaliforniya yangınlarının kül ettiği ABD şehri

Okunma: 597
DÜNYA 18 Kasım 2018 19:30
Videoyu Aç Kaliforniya yangınlarının kül ettiği ABD şehri

ABD Başkanı Donald Trump, Kaliforniya tarihinin en büyük yangınlarından biri sonucu neredeyse tamamen yok olan ve sadece kömürleşmiş evler ve arabalardan geri kalan kalın duman tabakasının sardığı küçük şehir Paradise’de incelemelerde bulundu.

KahveKitap

Paradise Belediye Başkanı Jody Jones, bölgedeki dumana rağmen maske takmayan ABD Başkanı Trump’a yangının verdiği hasara ilişkin bilgi verdi. İnceleme sırasında ABD Başkanı’nın yüzündeki sıkıntılı ifade dikkatlerden kaçmadı.

76 kişi hayatını kaybetti

Kuzey Kaliforniya’da yaklaşık 60 bin hektarlık bölge yandı. Yetkililer, son olarak Cumartesi gecesi bulunan kurbanlarla birlikte yangının 76 kişinin ölümüne yol açtığını aktardı. Bununla birlikte binden fazla kişiden halen haber alınamıyor.

10 gün önce başlayan yangının şu an yüzde 55’i kontrol altına alınmış durumda. Yangında yaklaşık 10 bin konut ve 2 bin 500’den fazla bina yok oldu.

Los Angeles yakınlarındaki ‘Woolsey Fire’ adı verilen yangında ünlülerin yaşadığı Malibu’nun da bir kısmının dahil olduğu yaklaşık 40 bin hektarlık alan yok oldu. Ünlülerin evleri de dahil olmak üzere çok sayıda evin yanmasına neden olan yangında en az 3 kişi hayatını kaybetti.

Meteorologlar tarafından bugün yapılan açıklamada, yağışların arama kurtarma çalışmaları süren kuzey Kaliforniya’ya doğru ilerlediği belirtildi.

Yağmur, şehrin 280 kilometre kuzeyindeki ‘Camp Fire’ adlı yangın nedeniyle sağlıksız seviyeye ulaşan duman dolu havanın temizlenmesine yardımcı olacak.

ABD Ulusal Hava Servisi’nde meteoroloji uzmanı olan Patrick Burke, yaptığı değerlendirmede, bu hafta Kaliforniya’nın Sacramento ilçesi de dahil olmak üzere yağmur yağmasının beklendiğini kaydetti.

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder