Video Foto Galeri Yazarlar
21.3.2019 - Perşembe

Kalın'dan 'Afrin'de yağma açıklaması'

Okunma: 1856
SURİYE 22 Mart 2018 10:52
Videoyu Aç Kalın'dan 'Afrin'de yağma açıklaması'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonunda da ABD başta olmak üzere uluslararası koalisyon ile çalıştığına işaret ederek, "Rusya ile koordineli olmak diğer müttefiklerinize sırtınızı döndüğünüz anlamına gelmez" dedi. Kalın, Afrin'de ÖSO unsurlarının yağma yaptığı iddialarını da yanıtladı.

Kalın, CNN International canlı yayınında TSK ve ÖSO gruplarının Afrin'in merkezini tamamen kontrolü almasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kalın, "PKK, BM ve ABD tarafından bir terör örgütü olarak tanınıyor. Eğer teröre karşı mücadelede samimi iseler Türkiye'nin sınırlarını bu terörist unsurlardan arındırmasını desteklemeliler" ifadelerini kullandı.

'GÖRÜNTÜLERİ KARŞILAŞTIRDIĞINIZDA GAYET AÇIK GÖRÜNÜYOR'

Harekatın başında gündeme gelen, sivillerin korunması gibi konularda Türkiye'nin çok dikkatli davrandığını ve sicilinin temiz olduğunu söyleyen Kalın, şöyle konuştu:

"Geçen yıl Fırat Kalkanı Operasyonu'nda, yaklaşık 2 bin kilometrekarelik alanı IŞİD'den temizledik, aynısını Afrin'de de yaptık. Sivil kayıplardan kaçındık. Musul, Rakka ve diğer bölgelerdeki operasyonlardaki sivil kayıplarla karşılaştırdığınızda, buralardaki operasyon yapılan kentlerin operasyon öncesi ve sonrası görüntülerini karşılaştırdığımızda, sicilimizin ne kadar temiz olduğu gayet açık görünüyor."

'YAĞMA İDDİALARINI CİDDİYE ALIYORUZ, İNCELEME BAŞLATTIK'

Türkiye'nin operasyonun başından bu yana amaçları konusunda şeffaf olduğunu belirten Kalın, Afrin'e giren ÖSO unsurlarının evleri yağmaladığına dair iddiaları ciddiye aldıklarını, konuyla ilgili inceleme başlattıklarını söyledi.

Editör notu: ÖSO grupları yaklaşık 35 bin kişiden oluşmakla beraber, Türkiye ve diğer ülkelere destek veren  maximum güç 10 bin olmuştur.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder