Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

Kampta yaşam mücadelesi veren bir kadın tecavüz edilerek katledildi

Okunma: 5943
ÖZEL HABER 25 Ağustos 2016 14:12
Videoyu Aç Kampta yaşam mücadelesi veren bir kadın tecavüz edilerek katledildi

Arakan'ın ismini dünya 2012 yılında ülkede Rohingya Müslümanlarına yapılan şiddet ile duydu. Binlerce insan ülkeden kaçarken kimileri denizde boğuldu kimileri insan tacirlerinin kurbanı oldu. Kaçamayarak ülkede yaşamak zorunda kalanlar ise derme çatma bambudan yapılma kamplarda yaşam mücadelesi vermekte.

ISLAH HABER / HABER MERKEZİ

Arakan Haber Ajansı-ANA'nın haberine göre, Arakan Eyaleti'nin Başkenti Ekyab'da; Arakanlı bir genç kız yol kenarında bitkin ve giysileri soyulmuş halde bulunduktan sonra vefat etti.

Muhabir, genç kızın 25 yaşlarında olduğunu, Myanmar güvenlik güçleri kamplarından birinin yakınlarında bir yol kenarında bitkin halde bulunduğunu ve bölge sakinlerinin genç kızın kaçırılıp cinsel istismara maruz bırakıldıktan sonra serbest bırakıldığına inandığını aktardı.

Bölge sakinlerinin genç kızı tedavi için en yakın hastaneye götürdüğünü fakat son nefesini orada verdiğini ifade etti.

Öte yandan Fatur Qal'a kentindeki Arakan halkı, 2012 şiddet olaylarından sonra cahilleştirme ve çocuklarının okula gidememe tehlikesine karşı müdahil olmaları için dünyaya ve uluslararası örgütlere seslendi.


Ajans muhabiri, yetkililerin baskısı ve okul idarelerinin öğrencileri kabul etmemesi sebebiyle, 1600 talebenin düzenli olarak okula gidemediğini belirtti. Bölgede her sene artan çocuk doğumları ile birlikte sayının daha da artacağını ekledi.

Ayrıca Arakan'ın Mongdu kentinin güneyindeki Arakanlı halk, komşu kentlerdeki Budistlerin hükümet yetkililerin işbirliğiyle, topraklarını sebepsiz bir şekilde alıkoymasını şikayet etti.

 
İsmi verilmeyen iki Arakanlı genç: "Yetkililerin bize ait olmayan arazilerde çalışma suçuyla tutuklamaları karşısında dehşete düştük. Yetkililer, elimizde resmi belgelerimiz olmasına rağmen topraklarımızı zorla alıkoydu ve Budistlere teslim etti." ve ekledi: "Alıkonulan Arakanlılara ait arazilerin çoğu, bu olayın karşısında şikayetlerini kabul edecek resmi bir kurum bulamağını biliyoruz." dediler.
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |