Video Foto Galeri Yazarlar
15.9.2019 - Pazar

Katar, Suriye ile ilişkilerin normalleşmesine karşı

Okunma: 728
SURİYE 14 Ocak 2019 16:45
Videoyu Aç Katar, Suriye ile ilişkilerin normalleşmesine karşı

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Es-Sani, Suriye rejimiyle ilişkilerin normalleşmesini teşvik edici bir işaretin olmadığını belirtti ve ülkesinin Şam Büyükelçiliğini yeniden açma gereği duymadığını açıkladı.

KahveKitap

Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye rejimiyle ilişkilerin normalleşmesi konusunda umut verici bir işaretin olmadığını söyledi.

Al Sani, bir gazetecinin, "Katar, Şam Büyükelçiliğini yeniden açacak mı?" şeklindeki sorusunu, "Suriye rejimiyle ilişkilerin normalleşmesini teşvik edici bir işaret yok." diye cevapladı.

Suriye'nin Arap Birliği'ne dönmesine hala karşı olduklarını ve Şam Büyükelçiliğini yeniden açma gereği duymadıklarını kaydeden Al Sani, Suriye'nin Arap Birliği'ne katılımının askıya alınmasına neden olan durumun hala ortadan kalkmadığını ifade etti.

Suriye'nin bazı Arap ülkeleriyle yakınlaşması

Suriye’nin Arap Birliği üyeliği 2011 yılında askıya alınmıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ardından Bahreyn de 7 yıl sonra geçen ay sonu Suriye'nin başkenti Şam'da yeniden büyükelçilik açmıştı.

Suriye yönetimiyle ilişkileri normalleştirme yoluna giden Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Umman, dün Suriye'ye seferleri tekrar başlatma kararı almıştı.

Tunus ise Irak ve Lübnan’ın ardından Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesini destekleyeceği açıklamıştı.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder