Video Foto Galeri Yazarlar
24.9.2017 - Pazar

KATAR'A TEHDİT: Talepler kabul edilmezse yollar ayrılır

Okunma: 1783
KÖRFEZ ÜLKELERİ 24 Haziran 2017 13:46
Videoyu Aç KATAR'A TEHDİT: Talepler kabul edilmezse yollar ayrılır

Katar krizine ilişkin konuşan Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Gargaş, sunulan taleplerin kabul edilmemesinin ...

Körfez'de devam eden Katar krizine ilişkin Birleşik Arap Emirlikleri'nden dikkat çeken bir açıklama geldi.

Reuters'te geçen habere göre; BAE Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, taleplerin medyaya sızdırılmasıyla arabulucuların krizi çözme şansını tehlikeye attığını söyledi.

Gargaş'a göre, aralarında Türk askeri üssünün kapatılması, Al Jazeera televizyonunun yayınına son verilmesi gibi taleplerin olduğu listenin kabul edilmemesi halinde yollar tamamen ayrılacak.

Gargaş yaptığı açıklamada, Arabulucuların Katar krizini çözme ihtimali, taleplerin medyaya sızdırılmasıyla tehlikeye atıldı. Katar'ın Arap ülkelerinden gelen talepleri kabul etmemesi alternatifinin 'tansiyonun artması değil yolların ayrılması' olacağını söyledi.

Kriz 5 Haziran'da patlak vermişti

Sürpriz bir şekilde 5 Haziran'da aniden patlak veren Katar krizinde, dün yeni bir perde açıldı. Küçük Körfez ülkesine tecriti başlatan Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, bu kez 13 maddelik bir talep listesiyle Doha yönetiminin kapısını çaldı.

Katar yanıta hazırlanıyor

Katar Dışişleri Bakanlığı, 13 maddelik listenin ellerine ulaştığını ve yakın zamanda resmi cevabı ileteceklerini açıkladı. Açıklamada, "Katar, kendisine iletilen talep belgesine uygun bir cevap vererek Kuveyt'e iletmek için belgeyi, içerdiği talepleri ve bu taleplerin dayandığı temelleri inceliyor. Katar, mevcut krizin çözülmesi yönünde çaba harcayan Kuveyt'e minnettardır" denildi.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |