Video Foto Galeri Yazarlar
19.7.2019 - Cuma

Katar'dan Nusra'ya BM görevlileri için fidye

Okunma: 2813
SURİYE 14 Eylül 2014 11:50
Videoyu Aç Katar'dan Nusra'ya BM görevlileri için fidye

Katar'ın Golan'da kaçırılan BM görevlilerinin serbest bırakılmasını sağlamak için el-Kaide'nin Suriye kolu olan Nusra Cephesi'ne 25 milyon Dolar ödediği açıklandı.

KahveKitap

El Cezire televizyonunun haberine göre Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada BM Barışı Koruma Gücü bünyesinde Golan’da görev yapan Fiji askerlerinin kurtarılması için Nusra Cephesi ile temas kurulduğu belirtildi.

Katar Dışişleri Bakanlığı, insani ilkelere duydukları inançtan ve Fiji hükümetinin talebinden dolayı arabuluculuk girişimi başlattığını belirtirken, Nusra Cephesi, rehinelerin serbest bırakılması karşılığında fidye ödendiğini açıkladı.

Daha önce de Londra merkezli muhalif insan hakları örgütü Mirsad, Golan’da rehin alınan BM görevlilerinin Katar’ın Nusra Cephesi’ne ödediği fidye ile serbest bırakıldığını açıklamıştı.

Nusra Cephesi, iki hafta kadar önce Suriye ordusu ile çatıştığı Kunaytra’da BM Barışı Koruma Gücü bünyesinde görev yapan 45 Fiji askerini rehin almış, birkaç gün önce de bu rehinelerin serbest bırakıldığı bildirilmişti.

Öte yandan Şarku’l Avsat gazetesi, Lübnan Başbakanı Temmam Selam’ın Arsel’de kaçırılan Lübnan askerlerinin serbest bırakılması konusunda yardımcı olması için yarın ziyaret edeceği Katar’dan yardım isteyeceğini bildirdi.

 Es-Sefir gazetesine daha önce demeç veren Lübnan Başbakanı Temmam Selam, kaçırılan Lübnan askerlerinin kurtarılması için Katar ve Türkiye’den yardım istediklerini; ancak Katar’ın Suriye’deki örgütlerle temaslarının kesildiğini söylediğini açıklamıştı.

Kaynak : El Jazeera

Haber var islah eder, haber var ifsad eder