Video Foto Galeri Yazarlar
24.10.2018 - Çarşamba

Kerbela şehitleri için binlerce Şii Kars'da tören düzenledi

Okunma: 4225
ÖZEL HABER 2 Ekim 2017 12:28
Videoyu Aç Kerbela şehitleri için binlerce Şii Kars'da tören düzenledi

Kerbela şehitleri için binlerce Şii Kars'da tören düzenledi, deste guruplarının yine Şii'lik inancında yer alan zincirlerle dövünmeleri, sine vurma ve mersiyeler eşliğinde Hz. Hüseyin'i yad etmesi sonrasında aile mezarları ziyaret edildi.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Törene katılanlar sabahın erken saatlerinde Hz. Ali Çarşı Cami ve Merkez Ehlibeyt Işıklı Cami önünde toplandı. Törende, Kuran-ı Kerim okundu. Ehlibeyt dostları, Ehlibeyt Işıklı Camii önünde düzenlenen tören ardından Türk bayrağı, Atatürk, Hz. Hüseyin posterleri ve mersiyeler eşliğinde ve merkez Yeni Mahalle Mezarlığına yürüdü. Yeni Mahalle Mezarlığı önünde de deste guruplarının zincirlerle dövünmeleri, sine vurma ve mersiyeler eşliğinde Hz. Hüseyin'i yad etmesi sonrasında aile mezarları ziyaret edildi.
Şii'likte her yıl geneleneksel olarak düzenlenen törenlerde İslamın uygun görmediği fakat Şii'lik inancında baş gösteren kadınların kendilerini zincire vurması, zincirlerle erkeklerin kendilerini dövmesi, ağıt yakma törenleri gibi sapkın düşünce ve inançlarda vardır.Bölgelerde Şii'likte asıl düşünce İran İslam (!) Cumhuriyetinin yaymış olduğu sapkın görüşler baş gösterirken, Sahabeye sövmek ve Allah'ın namusuna ayetle kefil olduğu Hz. Aişe'ye ''cehennemlik'' görmeleri propaganda olarak kullanılmaktadır.

Anma törenine Vali Rahmi Doğan, Belediye Başkanı MHP’li Murtaza Karaçanta, İl Müftüsü Mehmet Genç, Işıklı Camii imamı seyit Ahmet Erdem, MHP İl Başkanı Yaver Özcan, Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Ötegen, Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adem Burulday, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve çok sayıda Şii katılımcı kişi katıldı.Kadınların kendilerini zincire vurması İran'daki törenlerde sıkça karşılaşılan görüntülerdir.

Yukarıdaki resimlerde İran'daki törenlerden alınmıştır.

İlgili Haber;
Şia Mezheb'inin Akidevi Hastalıkları

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder