Video Foto Galeri Yazarlar
15.7.2019 - Pazartesi

Keşmir gerilimi tırmanıyor, Pakistan'dan Hindistan'a "Saldırılara karşılık veririz" çıkışı

Okunma: 588
GÜNDEM 23 Şubat 2019 11:51
Videoyu Aç Keşmir gerilimi tırmanıyor, Pakistan'dan Hindistan'a "Saldırılara karşılık veririz" çıkışı

İki nükleer güç Pakistan ile Hindistan arasında yıllardır süren Keşmir ihtilafında gerginlik tırmanıyor. Pakistan, Hindistan’tan gelecek bir saldırıya tam güçle karşılık vereceği uyarısında bulundu.

KahveKitap

Keşmir’in Hindistan kontrolündeki bölgede geçtiğimiz hafta Pakistan merkezli bir militan grubun sorumluluğunu üstlendiği araçla gerçekleşen canlı bomba saldırısında 40 Hindistan askeri ölmüştü. Hindistan’ın üst düzey yetkilileri saldırıdan Pakistan istihbarat servisini (ISI) sorumlu tutmuştu.

Pakistan Ordusu’nda Tümgeneral Asıf Gafur “Bizim savaş başlatmak gibi bir niyetimiz yok ama bir tehdide karşı sizi şaşırtacak şekilde tüm güçle karşılık vereceğiz.” dedi. Tümgeneral Gafur’un açıklaması Başbakan İmran Khan’ın Hindistan’a saldırının sorumlularını bulmak için ellerindeki tüm delilleri paylaşma çağrısının ardından geldi. Gafur da “Keşmir bölgesel bir sorun. Haydi bu sorunu konuşalım, bunu çözelim.” diye ekledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet ise, 14 Şubat'ta düzenlenen saldırıyı, Keşmir'de ve Hindistan'ın farklı bölgelerinde yaşayan Müslümanlara yönelik tehdit ve şiddet eylemlerine gerekçe olarak kullanmasından endişe duyduğunu açıkladı.

İki ülke de Keşmir’de hak iddia ediyor. Hindistan, Pakistanlı militan gruplarn Keşmir’e sızarak buradaki ayrılıkçı hareketlere yardım etmekle suçluyor.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder