Video Foto Galeri Yazarlar
15.10.2019 - Salı

Keşmir krizi: Pakistan Hindistan’la tüm ilişkilerini kesti, orduya teyakkuzda olma talimatı verdi

Okunma: 519
GÜNDEM 9 Ağustos 2019 13:20
Videoyu Aç Keşmir krizi: Pakistan Hindistan’la tüm ilişkilerini kesti, orduya teyakkuzda olma talimatı verdi

Pakistan ve Hindistan arasındaki ilişkilerde görülen artan bozulma çerçevesinde Pakistan hükümeti, Hindistan’la arasındaki diplomatik temsil düzeyini en aza indirdi, ikili ticareti askıya aldı ve orduya “teyakkuzda olma” talimatı verdi.

KahveKitap
İslamabad ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) Hindistan’ın “Cammu-Keşmir” hususundaki tek taraflı kararını ele almak üzere bir “olağanüstü toplantı” düzenlemesini isteyerek, Yeni Delhi’yi de tartışmalı bölgede “bastırma eylemini ört pas etmek için “çelik duvar” inşa etmekle suçladı.

Bu önemli stratejik kararların alınmasından sorumlu olan Pakistan Ulusal Güvenlik Komitesi, 7 Ağustos’ta Başbakan İmran Han liderliğinde İslamabad’da durumu görüşmek üzere bir toplantı düzenledi. Pakistan, Hindistan Büyükelçisine ülkeyi derhal terk etme çağrısı yaparken, Hindistan’daki büyükelçisini de ülkeden geri çekti. Aynı zamanda Hindistan destekçileri, Keşmir’in Hindistan’a bağlı kısmında gösteriler düzenlerken, gösteriler sırasında da 6 kişi öldü ve çok sayıda kişi yaralandı. Eyaletin Srinagar şehri sokaklarında bazı eczaneler dışında neredeyse tüm dükkanlar üst üste 3 gün boyunca kapatıldı.

Federal polis, halkın hareketini sınırlandırarak, şehir genelinde kontrol noktaları kurdu. Polis ve bir tanık, küçük protesto gruplarının pazar günü başlayan iletişim kesintilerinden oluşan öfke çerçevesinde güvenlik güçlerine taşla saldırdığını belirtti. Pakistan yönetiminde olan Keşmir kısmında ise eylemciler, Pakistan hükümetine baskı yaparak, Hindistan’a karşı daha sert tavır takında çağrısı yaptı. Pakistan ordusu da tugay liderlerinin, pazar ve pazartesi günleri yapılan toplantıların ardından Keşmir meselesini ele almak için dün (8 Ağustos) bir araya geleceğini açıklamaştı.

Pakistan Ordusu Komutanı General Kamer Cavid Bacuvah ve ordu sözcüsü Tuğgeneral Asıf Gafur, Pakistan Silahlı Kuvvetleri’nin ne pahasına olursa olsun Keşmir halkının yanında olacağını, Pakistan’a ve Keşmir’in Pakistan tarafından yönetilen bölümüne karşı herhangi bir Hindistan askeri tırmanışına karşı koyabilecek güce sahip olduğunu vurguladı. İki ülkenin kapsamlı bir savaşa girme olasılığı düşük, ancak Pakistanlı askeri yetkililer, Keşmir’de iki ülke arasındaki ayrım hattı boyunca konuşlanan kuvvetler arasında karşılıklı topçu atışlarından ve çatışmaları tırmandırmaktan geri durmadı.

Pakistan’ın BM Daimi Temsilcisi Meliha Lodhi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açılamada ülkesinin, BMGK’ya “Hindistan’daki Cammu Keşmir kararıyla işlediği “ciddi ihlalleri” ele almak için acil bir toplantı düzenleme çağrısı yaptığını belirterek, Yeni Delhi’yi de tartışmalı bölgede “bastırma eylemini ört pas etmek için “çelik duvar” inşa etmekle suçladı.

BMGK’nın bu ayki başkanı Polonya Temsilcisi Joanna Fronica, “Hindistan’ın 70 yıllık Cammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan Anayasa’nın 370. maddesini iptal etmesi hususunda Pakistan temsilcisi tarafından BMGK’ya ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderilen resmi bir mesajı görüşmek amacıyla” Pakistan temsilcisi, Hint mevkidaşı ve BMGK’daki 15 üye devletin temsilcileriyle toplantılar düzenledi.

Şarku’l Avsat da Meliha Lodhi’nin “üst düzey gereklilik” gerekçesiyle yazdığı mesajın bir kopyasına ulaştı. Mesajda, “BMGK kararlarının ciddi bir ihlali olarak, Cammu Keşmir’deki toprakların, Hindistan tarafından yasadışı şekilde ihlal edilmesi girişimlerine” dikkat çekildi. Aynı şekilde Hindistan hükümetinin, 5 Ağustos 2019 tarihinde anayasanın 370. maddesini ve 35A bölümünü değiştirdiği ifade edildi. Mesajda, sokağa çıkma yasağı getirilmesinin, Keşmirli liderlerin ev hapsine alınmasının ve iletişimin tamamen kesilmesinin yanı sıra 38 bin olan ek kuvvetin 180 bine çıkarılmasına dikkati çekildi. Lodhi, mesajında “bu uygulamaların Keşmir halkı arasında derin korku ve güvensizliğe yol açtığını” ifade etti.

Meliha Lodhi, Hindistan’ı “BMGK kararları uyarınca BM referandumunu baltalama girişimiyle işgal altındaki Keşmir’in demografisini değiştirmeye çalışmakla” suçladı. Lodhi, 1989 yılından bu yana, yaklaşık 100 bin Keşmirlinin şehit olduğunu, 22 binden fazla kadının dul, 108 bin çocuğun yetim kaldığını ve 12 binden fazla kadına da Hindistan’ın işgalci kuvvetleri tarafından tecavüz edildiğini belirtti. Hindistan’ın “uluslararası toplumun dikkatini, insan haklarının bozulmasından, Keşmir’deki insani durumun kötüleşmesinden ve kontrol hattı boyunca gerilimin tırmanmasından” uzaklaştırmaya çalıştığını söyleyen Lodhi, bu uygulamaların Güney Asya’da halihazırla mevcut olan kırılgan durumu tehdit ettiğini” belirtti. Meliha Lodhi, Cammu Keşmir’in hala uluslararası açıdan çatışma alanı olarak görüldüğünü söyledi.

Pakistan’ın BM Daimi Temsilcisi, 1948 tarihli ve 38 sayılı BMGK kararının Hindistan ve Pakistan’a “herhangi bir maddi değişiklik hususunda derhal bilgi verme” çağrısı yaptığını belirtirken, “Hindistan’ın faaliyetinin aciliyetine dikkatinizi çekmek istiyorum” ifadelerini kullandı. Pakistan’ın, bu yasadışı faaliyeti kınadığını ve reddettiğini, bu faaliyetin Cammu Keşmir’in uluslararası açıdan kabul görmüş statüsünü baltalama girişimi olduğunu ve Keşmir halkının kendi durumlarını kendileri belirleme hakkını ihlal ettiğini söyleyen Pakistanlı yetkili, mesajında “Keşmir halkının taleplerini sağlamak için adil, özgür ve şeffaf bir referanduma hala hazır olduklarını” ifade etti. Lodhi, ülkesinin “BMGK tarafından güvence altına alınan kaderin gerçekleşmesi için, meşru ve özgün bir Keşmir mücadelesi amacıyla ahlaki, diplomatik ve politik desteği desteklemeye devam edeceğini” vurguladı. Hindistan’ın adımları dolayısıyla Güney Asya’da güvenlik ve barışı hedef alan ciddi sorunlara dikkati çeken Lodhi, BMGK’ya da bu gelişmeler uyarınca “uluslararası barış ve güvenliğin korunması sorumluluğunu” üstlenmeye çağırdı. Meliha Lodhi ayrıca, Keşmir anlaşmazlığının çözümüne aykırı tüm adımları tersine çevirerek, Hindistan’ın ilgili BMGK kararlarının tam olarak uygulanması için gerekli adımların atılmasını istedi.

Hindistan parlamentosu ise geçen salı günü, yarım asırdan uzun süredir “Cammu-Keşmir”e ayrıcalık tanıyan anayasa maddesini iptal ederek, bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırdı. Temsilciler Meclisi, Anayasa'nın 370. maddesinin iptaline ilişkin Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind’in yayınladığı yasa tasarısını onadı.

Hindistan İçişleri Bakanı Amit Shah, yaptığı açıklamada, “370. madde, Hindistan ve Keşmir arasına engel koyuyor, bu sona erecek” ifadelerini kullandı. Bakan, bu iptal kararının, bölgenin Hindistan ile tam entegrasyonunun önünü açacağını da vurguladı.

Pakistan Başbakanı İmran Han, nükleer silahlara sahip olan iki komşu arasında yeni bir gerilime neden olan Hindistan’ın kararından sonra dünya liderlerini müdahaleye çağırdı. İmran Han, söz konusu kararı ele almak için başkent İslamabad’da acil durum toplantısı düzenleyerek, “Dünya liderlerinden dikkatlerini Hindistan’ın bu adımına yöneltmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu. Pakistan Başbakanı, Keşmir’in statüsündeki değişikliğin, Hindistan ve Pakistan arasında gerilimin tırmanmasına neden olacağını ifade etti.

Keşmir’in bazı bölgelerinde egemenlik iddiasında bulunan Pakistan ve Çin, Hindistan’ın Cammu-Keşmir hakkındaki anayasa maddesini iptal eden kararına karşı olduklarını dile getirdi. Cammu-Keşmir, Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Hindistan, 1989 yılından bu yana Keşmir’de silahlı isyan hareketine tanık olurken, Pakistan’ı da bu faaliyetlerden sorumlu olmakla suçluyor. İslamabad ise, Keşmir halkına kendi kaderlerini tayin etme mücadelelerinde manevi ve diplomatik destek sağladıklarını savunuyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder