Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

Kırgızistan eski Cumhurbaşkanı Atambayev, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı

Okunma: 316
DÜNYA 9 Ağustos 2019 11:32
Videoyu Aç Kırgızistan eski Cumhurbaşkanı Atambayev, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı

Kırgızistan'da güvenlik güçleri ikinci operasyonları sonucu eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'i gözaltına aldı. Başkent Bişkek yakınlarındaki evi basılan Atambayev'in bilinmeyen bir yere götürüldüğü bildiriliyor.

KahveKitap

Almazbek Atambayev'in destekçileri Bişkek'in merkezindeki bir mitingden döndükten sonra polis kordonunu aştıkları ancak müzakereler sonrası eski liderin evinin çevresinden ayrıldıkları belirtiliyor.

Yolsuzluk iddiaları nedeniyle polis tarafından sorgulanmak istenen Atambayev teslim olmayı reddetmiş, destekçileri dünkü ilk operasyonda silaha sarılmışlardı.

Atambayev'in destekçilerinin yakaladığı 6 asker ise günün erken saatlerinde serbest bırakıldı.

Kısa süre sonra, Atambayev'in başkent Bişkek yakınlarındaki evinde silah sesleri ve ses bombaları duyulmuştu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Soronbay Cenbekov, Atambayev'in "yasaları açıkça çiğnediğini" ve polise karşı "ciddi bir silahlı direniş gösterdiğini" söyledi.

Atambayev, 2011-2017 arasında ülkeyi yönetmişti.

Son gelişmeler ne?

Kırgız medyası, özel kuvvetlerin evin kapılarını aşmak için bir zırhlı araç kullandığını ve askerlerin eve giden yollara barikat kurduğunu duyurmuştu.

Gazetecilerin de olay yerinden uzak tutulduğu bildirilmişti.

Atambayev'in destekçileri, özel kuvvetleri püskürttükten sonra kutlama yapmıştı.
Atambayev'in destekçileri, özel kuvvetleri püskürttükten sonra kutlama yapmıştı.

Dün gece neler yaşandı?

Atambayev'in evine ilk saldırı Çarşamba akşam saatlerinde gerçekleştirildi. Video görüntülerinde Atambayev'in destekçileriyle el sıkıştığı sırada silah sesleri duyuluyor ve kalabalık dağılıyor.

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Komitesi (GKNB) özel kuvvetlerin "sadece plastik mermiler kullandığını" ve "eski cumhurbaşkanını gözaltına almak için özel bir operasyon düzenlendiğini" söyledi.

GKNB, özel kuvvetler ilerlediği sırada, Atambayev'in destekçilerinin gerçek mermilerle karşılık verdiğini belirtti.

Ancak açılan ateşin sorumluluğunu Atambayev kendisi üstlendi ve sadece kendisinin silahı olduğunu söyledi.

Kırgızistan Sağlık Bakanlığı Koi Taş köyündeki çatışmada 36 kişinin yaralandığını ve yaralılar arasında güvenlik güçlerinin de olduğunu" duyurdu.

Açıklamada, "Ateşle yaralanan bir özel kuvvetler üyesi ağır yaralı bir şekilde hastaneye kaldırıldı ancak tüm çabalara rağmen kurtarılamadı" dedi.

Destekçileri Almazbek Atambayev'in evini savunuyor.
Destekçileri Almazbek Atambayev'in evini savunmuştu.

Olayların geçmişi ne?

Atambayev ve Cenbekov arasındaki ilişkiler, iktidar değişiminin ardından kötüleşmeye başlamıştı. Gözlemciler, Cenbekov'un selefine sadık isimleri geçen yıl yetkili makamlardan almaya başladığını söylüyor.

Parlamentoda, Atambayev'in dokunulmazlığının kaldırılması kararı alınmış ve bir Çeçen çete liderinin 2013'te yasadışı salıverilmesi vakasında tanık olarak dinlenmesi için mahkeme celpleri yollanmıştı.

Ancak Atambayev, İçişleri Bakanlığı'nın yolladığı üç celbe de yanıt vermedi. Atambayev, bazı diğer yolsuzluk vakalarıyla da suçlanıyor ancak eski Cumhurbaşkanı tüm suçlamaları reddediyor.

Atambayev, geçen ay destek bulmak için Rusya lideri Vladimir Putin ile Moskova'da görüşmek istemiş, ancak Putin Cenbekov'a destek verip, Kırgızistan'a "mevcut cumhurbaşkanının etrafında birleşme" çağrısı yapmıştı.

Kaynak : BBC Türkçe

Haber var islah eder, haber var ifsad eder