Video Foto Galeri Yazarlar
15.7.2019 - Pazartesi

Konya Vefa-Der'den Doğu Türkistan'a Vefa Gecesi

Okunma: 3080
ÖZEL HABER 3 Mart 2016 01:09
Videoyu Aç Konya Vefa-Der'den Doğu Türkistan'a Vefa Gecesi

Konya Vefa Derneğinin Doğu Türkistan’a vefa gecesi Mevlana Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

KahveKitap
ISLAH HABER (KONYA)-

Konya Vefa Derneğinin Doğu Türkistan’a vefa gecesi Mevlana Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Dernek yönetimi adına konuşan Fevzi Yılmaz Doğu Türkistan'ın sistematik olarak unutulduğunu ifade etti. Emperyalist Çin Devletinin Uluslararası diplomatik baskılarla Doğu Türkistan’ı yalnızlaştırdığını ifade eden Yılmaz Müslüman halkların Doğu Türkistan Davasına sahip çıkılmasının elzemi yetini dile getirdi. Ümmet perspektifiyle Doğu Türkistan davasının okunması gerektiğinin altını çizdi.

Fevzi Yılmaz’dan sonra sözü alan Doğu Türkistanlı aktivist Abdusselam Teklimakan dünden bugüne Doğu Türkistan Tarihi kısaca anlatıp bu coğrafya üzerindeki Çin'in emellerini anlattı. 1940’lı yıllardan günümüze 35 Milyon Müslüman’ın katledildiğini dile getiren Teklimakan bu katliam ve işkencelerin dışında dinlerine getirilen yasaklardan ve dinini yaşamak isteyen Müslüman halka yapılan insanlık dışı muamelelerden söz etti.

Katil Çin devletinin Müslüman Doğu Türkistan halkına karşı inkar ve asimilasyon politikalarına değinen Abdusselam Teklimakan yaşanan acı olayları anlatırken izleyiciler gözyaşlarına boğuldu.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder