Video Foto Galeri Yazarlar
26.8.2019 - Pazartesi

Körfez ülkeleri ABD’nin güçlerini yeniden konuşlandırma talebini onayladı

Okunma: 442
KÖRFEZ ÜLKELERİ 18 Mayıs 2019 12:05
Videoyu Aç Körfez ülkeleri ABD’nin güçlerini yeniden konuşlandırma talebini onayladı

Suudi Arabistan ve bazı Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri, ABD’nin, güçlerini Basra Körfezi ve Körfez ülkelerinin sularında yeniden konuşlandırma talebini kabul etti.

KahveKitap
Şarku’l Avsat’ın kaynaklarından edindiği bilgiye göre onay, ABD ile Körfez ülkeleri arasındaki ikili anlaşmalar temelinde verildi. Körfez-ABD anlaşması, İran’ı, özellikle de bölgenin güvenliğini ve istikrarını tehlikeye atan davranışlarından kaynaklanabilecek olası saldırılardan caydırma hedefleniyor.

Aynı kaynaklar, Washington ve Körfez ülkeleri arasındaki ortak eylem kapsamında ABD birliklerinin Körfez ülkelerinde yeniden konuşlanmasının öncelikli hedefinin, Tahran’la savaşa girmek olmadığını, İran’ın askeri tırmanış ayrıca Körfez ülkeleri veya ABD çıkarlarına saldırı girişimlerini engellemek olduğunu vurguladı.


Sınırlı Arap zirvesi için yoğun temaslar

Arap diplomatik kaynaklar, Ramazan’ın son on gününde Mekke'deki İslam Zirvesi’nin yanında sınırlı bir Arap zirvesi gerçekleştirmek için bazı Arap başkentleri arasında yoğun temasların sürdüğünü ifade etti.

İsimlerini açıklamak istemeyen kaynaklar, olası küçük zirvenin, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ışığında tutarlı bir vizyon ve ilkelerle düzenlenecek olan İslam Zirvesi’ne katılması beklenen Arap liderler arasında gerçekleştirileceğini belirtti.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder