Video Foto Galeri Yazarlar
24.8.2019 - Cumartesi

Kremlin'den Washington ve Tahran'a gerilimi düşürme çağrısı

Okunma: 377
İRAN 18 Haziran 2019 22:26
Videoyu Aç Kremlin'den Washington ve Tahran'a gerilimi düşürme çağrısı

Umman Körfezi'nde iki petrol tankerinin saldırıya uğramasının ardından bölgede tansiyon artarken Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve İran'a sağduyu çağrısı yaptı.

KahveKitap

Umman Körfezi'nde iki petrol tankerinin saldırıya uğramasının ardından bölgede tansiyon artarken Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve İran'a sağduyu çağrısı yaptı. İran ise ABD'nin bölgeye ek asker göndermesine karşılık 'hiçbir ülkeyle savaş hazırlığı' yapmadığını duyurdu.

Hürmüz Boğazı çevresinde yaşanan gelişmeler ABD ve İran ile bölge ülkeleri arasında büyük gerilime neden oldu. Tansiyonun artmasının ardından salı günü Kremlin, taraflara çağrı yaparak bölgeyi istikrarsızlaştırabilecek adımlardan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Bu çağrının ardından ilk açıklama İran'dan geldi ve Tahran "Hiçbir ülkeyle savaş hazırlığı yapmıyoruz" mesajını dünyaya iletti.

Son olarak Pazartesi günü ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan hali hazırda bölgeye doğru yola çıkmış olan ekipman, araçlar, uçaklar ve bir gemiye bin ABD askerinin eklendiğini duyurmuştu.

Gelişmelere neden olay ise Umman Körfezi'nde iki petrol tankerinin saldırıya uğraması ve ABD'nin saldırının sorumlusu olarak İran'ı işaret etmesiydi. İran ise tüm suçlamaları reddediyor.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder