Video Foto Galeri Yazarlar
18.2.2019 - Pazartesi

Kukla Suudi Prens; Harekate Geçmeseydik Yemen El Kaide’nin Olabilirdi

Okunma: 1679
YEMEN 31 Mart 2018 12:20
Videoyu Aç Kukla Suudi Prens; Harekate Geçmeseydik Yemen El Kaide’nin Olabilirdi

Prens, “2015’te harekete geçmezseydik, Yemen El Kaide ve Husi’ler arasında ikiye bölünebilirdi” dedi.

NisaButikAdana

Prens Muhammed bin Salman ABD’de verdiği bir röportajda, Suudi Arabistan’ın İran’ın nükleer programını sona erdirmek için ekonomik ve politik yaptırımlar uygulamaya devam etmeyi başaramazsa, 10-15 yıl içinde İran ile savaşa girebileceğini belirtti.

Prens, uluslararası toplumu İran rejimi üzerinde daha fazla baskı kurmaya çağırdı.

“Askeri çatışmayı önlemek için başarılı olmak zorundayız” dedi. “Yapmaya çalıştığımız şeyi başarmazsak, muhtemelen 10-15 yıl içinde İran’la savaşacağız” diye ekledi.

Trump’ın selefi Barack Obama, nükleer programlarını durdurma sözleri karşılığında ülke üzerindeki yaptırımları gevşeten bir anlaşma yaptı.

Prens, Hamaney rejiminin Arap ülkelerinin işlerine karışmasından dolayı sürekli eleştirildiğini belirtirken. Nükleer anlaşmanın ardından İran, Suriye ve Irak’ta nüfuzunu gözle görülür bir şekilde artırdığı ve Yemen’li Husi milislerine ve isyancılarına Suudi Arabistan’a karşı kullanılan silahlarla destek verdiği belirtildi.

Suudi güçleri Riyad dahil olmak üzere büyük şehirleri hedefleyen yedi füze saldırısına maruz kaldı. Füze kalıntılarının İran yapımı olduğu belirtildi.

Röportajda prens, saldırıları bir zayıflık işareti olarak görerek “Onlar kaybetmeden önce yapabileceklerini yapmak istiyorlar” dedi.

Krallığın Yemen krizine müdahale etmek için başka bir seçeneğinin olmadığını ekledi.

Prens, “2015’te harekete geçmezseydik, Yemen El Kaide ve Husi’ler arasında ikiye bölünebilirdi” dedi.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana