Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2019 - Cuma

Kuveyt: ABD ve İran arasında müzakereler başladı

Okunma: 360
DÜNYA 25 Mayıs 2019 11:55
Videoyu Aç Kuveyt: ABD ve İran arasında müzakereler başladı

Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid el Carullah yaptığı açıklamada “Washington ile Tahran arasındaki müzakereler başlamış gibi görünüyor” ifadesini kullandı.

KahveKitap
Carullah, Kuveyt Dışişleri Bakanlığı tarafından perşembe akşamı diplomatlar onuruna verilen yemekte konuştu.

Carullah, Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alavi'nin Tahran'a yaptığı ziyarete değinerek “İki taraf arasında müzakerelerin başladığı, hareketlenmenin ve temasların olduğu görülüyor” dedi.

Yetkili, ülkesinin bölgede çatışma olmaması ve sakinliğin korunması için akıl ve hikmetle davrandığını vurguladığı açıklamasında şunları söyledi:

“Biz bu dairenin içindeyiz. Bölgenin güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde olayların kontrol edileceğine dair umut görünüyor. Kuveyt her zaman bölgede istikrarın ve sakinliğin devamı, çatışmadan kaçınılması için her türlü çabayı göstermeye hazırdır.”

Carullah bu güvenin hem ABD hem de İran’ın savaş istemediklerine yönelik açıklamalarına dayandığını belirterek “Biz de bu dairenin içindeyiz ve bölgenin güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde olayların kontrol edileceğine inanıyoruz” ifadesini kullandı.

ABD ile İran arasındaki gerginlik, Washington’ın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilerek Tahran'a yeniden sert yaptırımlar uygulamaya başlamamsının ardından arttı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder