Video Foto Galeri Yazarlar
11.12.2019 - Çarşamba

Kuzey Kore: Kim Jong-un yeni bir füze denemesini denetledi

DÜNYA 1 Ağustos 2019 12:00
Videoyu Aç Kuzey Kore: Kim Jong-un yeni bir füze denemesini denetledi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, Pyongyang tarafından dün gerçekleştirilen yeni taktik güdümlü balistik füze denemesini denetlediği ifade edildi.

KahveKitap
Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) bugün, Kuzey Kore liderinin yeni bir taktik güdümlü füze denemesini denetlediğini aktardı.

KCNA’da yer alan habere göre Kim, füze denemesi sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirilirken, ülkesine ait çeşitli füze sistemleri ürettikleri için ulusal savunma ve mühimmat sanayi personeline teşekkür ettiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca, bu tarz yeni taktik güdümlü füzelerin askeri operasyonlarında önemli rol oynayacağı vurgulandı.

Birleşmiş Milletle Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları uyarınca, Kuzey Kore’nin balistik füze ateşlemesi yasak.

Güney Kore askeri komitesine göre, Kuzey Kore dün 30 kilometre yüksekliğe sahip ve 250 kilometrelik bir mesafeye fırlatılan iki füze denemesi gerçekleştirdi. Komite açıklamasında ayrıca, Japonya Denizi’nden ateşlenen füzelerin Doğu Çin Denizi’ne düşüğü belirtildi.

Washington ve Pyongyang yönetimi, bir yılı aşkın bir süredir Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik program meselesini çözmek ve ABD yaptırımlarını kaldırmak için diplomatik görüşmeler başlatmıştı. Konu ile ilgili ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında üç zirve gerçekleşti.

Geçtiğimiz Haziran ayında taraflar, müzakerelerin devam etmesine karar verirken, Güney Kore ve ABD arasında gerçekleşen ortak askeri tatbikat programı için Kuzey Kore diplomatik sürecin çökebileceği konusunda uyarıda bulundu.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca