Video Foto Galeri Yazarlar
17.10.2017 - Salı

Latin Amerika'nın Müslüman nüfusunda artış

Okunma: 1916
GÜNDEM 29 Eylül 2016 16:56
Videoyu Aç Latin Amerika'nın Müslüman nüfusunda artış

Latin Amerika ülkelerindeki Müslüman nüfusu yüzde 25 oranında büyüdü. Yapılan araştırmaya göre, 2.3 milyon nüfus dört yıl içerisinde 3 milyona çıktı

Dünyada en hızlı büyüyen din olan İslam, Latin Amerika kıtasında da büyümesini sürdürüyor. Yapılan son bir araştırmaya göre, dört yıl içerisinde Müslümanların sayısı bölgede yüzde 25 oranında büyüme gösterdi.

İngilizce yayın yapan Breitbart'ın haberine göre, Latin Amerika'daki büyüme oranına en fazla etki eden faktörlerin başında, Suriye, Yemen, Irak, İran ve Pakistan gibi ülkelerden yoğunlaşan göçler geliyor. Bununla birlikte nesiller önce Filistin'den Latin Amerika ülkelerine yerleşen Araplar ve ihtida eden Latinler de nüfusun büyümesine önemli katkıda bulunuyor.

Uluslararası Din Özgürlüğü Raporları'na göre de, 2015 yılı itibariyle bölgede en az 2 milyon 990 bin Müslüman bulunuyor.

Pew Research Center tarafından yapılan dünyadaki Müslüman nüfusu ile ilgili araştırma sonucu şöyle:

NE KADAR MÜSLÜMAN VAR? NEREDE YAŞIYORLAR?

Pew Research Center’ın tahminine göre, 2010 itibariyle dünyada 1 milyar 600 milyon Müslüman var. Bu dünya nüfusunun yüzde 23’üne tekabül ediyor. Yapılan son araştırmlara göre İslam şu anda Hristiyanlıktan sonra dünyadaki en büyük din konumunda bulunuyor. Bununla birlikte en hızlı büyüyen dinler sıralamasında yine İslam birinci sırada.. Ve şayet mevcut demografik eğilimler bu şekilde devam ederse, Müslümanların sayısı, bu yüzyılın sonuna kadar Hristiyanların sayısını aşmayı bekliyor. Yedinci yüzyıldan bu yana Müslüman olan Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin ağırlığı Müslüman olmasına rağmen, bu ülkeler dünyadaki Müslüman nüfusun sadece yüzde 20’sine ev sahipliği yapıyor. Küresel anlamda Müslümanların yüzde 62’si İran, Türkiye Endonezya, Pakistan ve Bangladeş’in de dahil olduğu Asya-Pasifik bölgesinde yaşıyor. Endonezya ayrıca dünyanın tek ve en fazla Müslüman nüfusa sahip ülkesi. Ancak PRC’nin araştırmasına göre 2050 yılına kadar çoğunluğun Hindu olduğu Hindistan, 300 milyondan daha fazla Müslümanla Endonezya’yı geçecek.Ve yine Avrupa’daki Müslüman nüfus da büyümektedir. Yaptığımız araştırmalara göre, 2050 yılına gelindiğinde Avrupa’nın yüzde 10’u Müslüman olacak.

ABD'DE NE KADAR MÜSLÜMAN VAR?

En iyi tahminimize göre, Müslümanlar ABD yetişkin nüfusunun sadece yüzde 1’inden daha azını oluşturmaktadır. 2014 yılında İngilizce ve İspanyolca olarak yapılan çalışmada, ABD nüfusunun sadece yüzde 9’u kendini Müslüman olarak tanımladı. İngilizcenin yanında Arapça, Farsça ve Urduca gerçekleştirilen araştırmalarda 1.8 milyon yetişkin ve her yaştan da 2.75 milyon Müslüman bulunuyordu. Bu anket aynı zamanda Müslüman nüfusun yüzde 63’ünün göçmen olduğunu tespit etmiştir. Bizim demografik çalışmalarımızdaki tahminlerde – hangi dinden olduğunu söylemek istemeyen insanlar dahil edilmemiş haliyle – 2050 yılına gelindiğinde Amerika’daki Müslüman nüfusu yüzde 2.1 ile ülkedeki en büyük ikinci din olan Yahudiliği geride bırakacak. Ve ABD’deki en büyük ikinci din grubu haline gelecek. Son zamanlarda Pew Araştırma Merkezi’nin raporunda green kart ile ikamet statüsünde bulunan Müslümanların oranı 1992 yılında yüzde 5 iken, 2012 yılında yüzde 10’a yükselmiş durumda. Bu yaklaşık 100 bin Müslümanı temsil etmektedir.

DÜNYADAKİ MÜSLÜMAN NÜFUS NEDEN ARTIYOR?

Dünya genelinde Müslüman nüfusunun artmasında iki önemli faktör vardır. Ve her ikisi de basit demografik unsurları içerir. İlki Müslümanların, diğer dini grupların üyelerinden daha fazla çocuk sahibi olmasıdır. İstatistiklere göre dünyanın hemen her yerinde, her Müslüman kadın ortalama 3.1 çocuğa sahiptir. Karşılaştırma yapıldığında diğer grupların oranı 2.3’tür.Müslümanlar 23 yaş ortalaması ile dini grupların en küçüğü durumundadır. Müslümanlar diğer Müslüman olmayanlardan yedi yaş daha gençtir. Sonuç olarak, büyük Müslüman nüfusu ile birlikte doğurgan nüfusun fazla olması Müslüman nüfusun büyümesine katkı sağlayacaktır. Kısacası genel nüfus değişmezken bile Kuzey Amerika ve Avrupa’nın dahil olduğu bölgelere Müslüman göçlerin artması buradaki Müslüman nüfusunu arttırıyor.

 

Kaynak : dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |