Video Foto Galeri Yazarlar
21.7.2019 - Pazar

Libya'da iki Rus vatandaşı gözaltına alındı

Okunma: 344
AFRİKA 9 Temmuz 2019 17:48
Videoyu Aç Libya'da iki Rus vatandaşı gözaltına alındı

Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başsavcılığı, yapılacak seçimlere müdahale edebilecekleri gerekçesiyle iki Rus ve 3 Libya vatandaşını gözaltına aldı. Rusların Moskova merkezli bir vakıfta çalıştığı belirlenirken Kremlin, gözaltı haberini doğruladı.

KahveKitap

Sputnik'i haberine göre Rusya'daki Ulusal Değerleri Koruma Vakfı'nda çalışan iki Rus vatandaşı üç Lİbyalıyla birlikte 5 Temmuz günü gözaltına alındı.

Rusların söz konusu vakıfta çalıştığını vakfın başkanı Aleksandr Malkeviç doğruladı ve bu isimlerden birinin sosyolog Maksim Şugaley diğerinin ise Samir Hasan Ali adında bir çalışan olduğunu duyurdu.

Vakfın başkanı Malkeviç, yaptığı açıklamada bu isimlerin bir araştırma grubu olarak Libya'da bulunduklarını, ülkedeki insani, kültürel ve siyasi duruma ilişkin sosyal anket çalışmaları yaptıklarını, grubun üçüncü üyesinin hali hazırda Rusya'da olduğunu söyledi. Malkeviç, "Sosyolog Maksim Şugaley bir Rus vatandaşıyken, tercüman Samer Hasan Ali'nin Rusya ve Ürdün olmak üzere çifte vatandaşlığı bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Malkeviç ayrıca, bu isimleirn Trablus yakınlarında yer alan Mitiga cezaevinde tutulduğunu iddia ederek, "seçimlere müdahale" iddialarını yalanladı.

KREMLİN DOĞRULADI

Öte yandan Marbuta Haber'in aktardığına göre Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, gözaltı haberini doğruladı ve nedeninin araştırıldığını söyledi. Peskov, gazetecilere verdiği demeçte “Rus vatandaşlarının Libya'da tutuklandığını basında çıkan haberlerden öğrendik ve Dışişleri Bakanlığı, bu tutuklamanın koşullarını netleştirmek ve nedenlerini belirlemek için gerekli adımları atıyor” dedi.

Kaynak : time turk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder