Video Foto Galeri Yazarlar
24.7.2019 - Çarşamba

Libya'da tehcirden 7 yıl sonra geri dönüş

Okunma: 1145
DÜNYA 4 Haziran 2018 15:10
Videoyu Aç Libya'da tehcirden 7 yıl sonra geri dönüş

Libya'da Taverga ile Mısrata arasındaki 7 yıllık anlaşmazlık sona erdi

KahveKitap

Libya'da 7 yıllık anlaşmazlıktan sonra Taverga ile Mısrata kentleri arasında barış anlaşması imzalandığı bildirildi.

Libya televizyon kanallarında yer alan habere göre, belediye başkanları, şeyhler, aşiret liderleri ile kent temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen törende, Taverga ile Mısrata arasında barış anlaşması imzalandı.

Taraflar arasında 2011 yılından bu yana yaşanan anlaşmazlığın sonlandığı barış anlaşması, Taverga halkının, 7 yıl önce tehcir edildikleri topraklara dönebilmesini öngörüyor.

Mısrata Belediye Divan Vekili Usame Badi, törende yaptığı konuşmada, Taverga halkının kente girişlerini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Emniyet açısından gerekli düzenlemelere göre Taverga halkının artık kente girişi güvenli." dedi.

Ayrıca Taverga şehri de yeniden inşa edilmeye ihtiyaç duyuyor. Yeniden inşa sürecinde devletin stratejisinin ne olduğunu bilmiyoruz. Yıkılmış olan yolları, binalar ve okullar tamir mi edilecek yoksa yeniden inşa mı edilecek. Bunlar bilinmiyor.

Tavergalı göçmenlerin geçen perşembe günü evlerine dönmeye başlaması bekleniyordu ancak Mısratalı sivil ve askeri makamlar dönüşün ertelenmesini istemişti.

Mısrata'ya 30 kilometre uzaklıktaki Taverga'da ikamet eden yaklaşık 40 bin Libyalı, ülkede 2011 yılında başlayan halk ayaklanmaları sırasında "Mısrata'daki devrimcilere karşı durmak ve rejime yandaşlık etmek" suçlamasıyla devrimciler tarafından bölgeden zorla göç ettirilmişti.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder