Video Foto Galeri Yazarlar
15.7.2019 - Pazartesi

Libya hükümeti Trablus Havalimanı’nı bombaladı

Okunma: 1342
İSLAM DÜNYASI 28 Nisan 2019 13:28
Videoyu Aç Libya hükümeti Trablus Havalimanı’nı bombaladı

Trablus’u kuşatan Hafter’e bağlı güçler, Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı uçakların Trablus Havalimanı ve çevresine hava saldırıları düzenlediğini iddia etti.

KahveKitap

Hafter'e bağlı güçlerin sözcüsü Ahmed el-Mismari, Bingazi'de düzenlediği basın toplantısında UMH'ye bağlı uçakların başkentte Trablus Uluslararası Havalimanı ve Ulusal Hava Üssü çevresine 6 hava saldırısı düzenlendiğini, saldırılarda ağır bombalar kullanıldığını ancak hedefleri vurmada başarılı olamadıklarını belirtti.

Mismari, UMH uçaklarının Trablus Uluslararası Havalimanı'nın yakınındaki bölgede bir binayı hedef aldığını, bazı sivillerin yaralandığını ifade etti.

Öte yandan doğu bölgesindeki bir limana Fransız gemisinin demir attığına dair yerel medyada yer alan iddiaları ise yalanlayan Mismari, demir atan geminin Libya bandıralı olduğunu belirtti.

Libya'nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine UMH birlikleri de "Burkan el-Gadab" operasyonunu başlatmıştı.

Meşruiyet krizinin 2011 yılından bu yana sürdüğü Libya'da uluslararası tanınırlığa sahip UMH birlikleri ile Hafter'e bağlı güçler arasındaki çatışmalar üç haftadır sürüyor.

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder