Video Foto Galeri Yazarlar
21.9.2017 - Perşembe

Londra'da yanan binada en az 65 kişi kayıp

Okunma: 939
GÜNDEM 16 Haziran 2017 12:01
Videoyu Aç Londra'da yanan binada en az 65 kişi kayıp

İngiltere'nin başkenti Londra'da 17 kişinin öldüğü yangında en az 65 kişinin kaybolduğu iddia edildi. İngiliz basınında yer alan haberlere göre, yangının hızla yayılmasında binanın dış cephe kaplamasının etkili olduğu belirtildi.

Londra'da en az 17 kişinin yaşamını yitirdiği yangın, İngiltere gazetelerinin birinci sayfalarında geniş yer bulmaya devam ediyor. İngiltere'de yayınlanan i gazetesi, Londra'da yanan 24 katlı binada 100'den fazla kişinin ölmüş olabileceğini ve bu kişilerden bazılarının teşhis edilemeyecek durumda olabileceğini yazdı.

BBC'de yer alan habere göre, binada Perşembe günü de küçük çaplı yangınlar yaşanırken içerdeki koşullar itfaiyenin çalışmasını son derece zorlaştırıyor.

"Sayı ve isim hala belli değil"

Guardian gazetesi birinci sayfasının tamamını yangına ayırırken çok sayıda kişinin hastanelerde yakınlarını aradığını, yangında yaşamını yitirenlerin veya kayıp ilan edilenlerin sayılarının ve isimlerinin hâlâ belli olmadığını yazdı.

Gazeteye konuşan bir inşaat hukuku şirketi, ülkede 4 bin binanın yanan Grenfell apartmanında kullanılanlara benzer malzemelerle kaplandığını söyledi.

The Times gazetesi ise 'ABD apartmanlarda dış cephe kaplamasını yasakladı' manşetiyle çıktı.

Binada kullanan dış cephe kaplamasının yangına dayanıksız olduğunu yazan gazete, binayı yangına dayanıklı malzeme ile kaplamanın maliyeti yalnızca 5 bin sterlin artıracağına dikkat çekti.

"Acı öfkeye dönüyor"

Daily Telegraph ise "Acı öfkeye dönüyor" manşetiyle yayınlanırken yangının sorumlularından birinin de 1980'lerde, Margaret Thatcher döneminde yapılan yasa değişikliği olduğunu yazdı. O dönemde gerçekleşen yasa değişikliğiyle dış cephe kaplamalarının yangına dayanıklı olması şartı kaldırılmış, "yangını büyütecek türden olmaması" şartı getirilmişti.

Kaynak : yeni şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |