Video Foto Galeri Yazarlar
18.2.2020 - Salı

Lübnan Arsal'da neler yaşanıyor

GÜNDEM 9 Ağustos 2014 14:13
Videoyu Aç Lübnan Arsal'da neler yaşanıyor

38.000’i yerli, 120.000’i Suriyeli mültecinin yaşadığı Arsal bölgesi 2 Ağustos 2014 tarihinde Lübnan Ordusu ve Hizbullah örgütünün şiddetli saldırısına maruz kaldı.

Bebekler, çocuklar, kadınlar ve silahlı kişilerin de aralarında bulunduğu yüzlerce insan bu saldırılar neticesinde hayatını kaybetti, yaralandı, binlerce ev, mülteci kampı yerle bir edildi, binlerce insan mülteci olduğu yerlerden kaçmak zorunda kaldı. Arsal’a yönelik bu saldırının arkaplanı, bölgenin coğrafi, demografik ve stratejik önemi, olayın tarafları, gelişmelerin seyri, bombardıman-çatışma ve sonuçları, verilen tepkiler ve son gelişmeleri içeren araştırmayı ilgililerin dikkatine sunuyorum. Araştırma dosyasının hazırlanmasında büyük katkıları bulunan İbrahim Demirel Bey’e teşekkürü bir borç biliyorum.

ARKAPLAN

Mart 2011’de patlak veren Suriye Devrimi’ni kanlı şekilde bastırma yoluna giden Beşşar Esed rejimine en büyük desteği Lübnanlı Şii Hizbullah örgütü verdi. Suriye’nin içişlerine karışmadıkları yönünde medya propagandası ile hareket eden Hizbullah, devrim silahlı mücadeleye dönüşmeden önce de fiilen Esed güçlerine destek verdi. Birçok saha komutanı, üst düzey yetkilisi ve militanını kaybeden örgüt, Kalemun ve Yebrud cephesinde en ağır darbesini aldı.

15 Kasım tarihinde, Suriye rejimi, müttefiki Hizbullah ile beraber Kalamun bölgesini geri alabilmek için operasyon başlattı. Suriye rejimi Kalamun’daki muhaliflere saldırılarını artırırken, aynı zamanda sınırı geçme olayları da artış gösterdi. Kasım ayının ortalarında, Suriye rejimine bağlı 2 savaş helikopteri, Arsal’ın kenar mahallelerinden olan Vadi Ata ve Hay el-Şamiş’te, sözde muhalif militanların ikamet ettiği evleri vurdu. Bir sonraki haftada, sadece 10 gün aradan sonra, 3 saldırıda daha Arsal’ı hedef aldı.

Lübnan Ordusu 30 Aralık tarihinde Arsal üzerinde uçan Esed rejimine ait savaş uçaklarını uçaksavarlarla hedef aldığını duyurdu. Lübnan hava sahasını ihlal eden herhangi bir savaşuçağına ateş açacaklarını, daha öncesinde de Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ın bu tür olayları kınadığı belirtildi. Defalarca Lübnan’ı hava ve kara sınırlarını ihlal eden, tecavüzlerde bulunup bombardıman gerçekleştiren Esed güçlerine yönelik olarak Lübnan Ordusu gerekli tedbirleri almaması nedeniyle sürekli eleştirilere maruz kalıyordu. Bu son adımın bir nevi kendini gösterme veya varlığını en azından ortaya koymadan ibaret bir taktiksel adım olarak değerlendirildi.

2014 yaz aylarının sonlarında, iki grup arasında çatışmalar oldu Arsal’da. İki tarafta da herhangi bir dinme yoktu. Önce, Suriye rejimi Lübnan sınırları içerisinde yaşayana muhaliflere yönelik içerideki müttefiklerini de kullanarak üst düzey saldırılar gerçekleştirdi. 3 Ağustos tarihinde, Suriye rejimine bağlı hava kuvvetleri, Arsal’ın doğusundaki Hirbet Davud bölgesinde, kadınlar ve çocuklar dahil olmak üzere 9 kişiyi öldürüp 9 kişiyi de yaraladı. 2 ay sonrasında, 7 Ekim tarihinde, Suriye rejimine bağlı bir savaş uçağı Arsal’daki Vadi Hamid bölgesinde, Lübnan’da kalacak yer arayan muhalif bir militanı taşıdığı tahmin edilen bir ambulansı vurdu.

arsalkusayr

Şiddetli çatışmaların yaşandığı Humus’un, Kusayr bölgesi Haziran 2013 tarihinde yerle bir edildikten sonra düştü. Kusayr’ın hemen altında bulunan Arsal bölgesi çok stratejik ve hayati ehemmiyeti haiz bir konuma sahip olarak öne çıkıyor.

Kusayr sonrası Suriye içindeki dengeleri değiştirebilecek önemdeki bir diğer savaş ise Kalemun’da yaşandı. Kusayr’ı terk eden direnişçilerin birçoğu Kalemun’un tam karşısında Sünnilerin yoğun yaşadığı Lübnan’ın Arsal bölgesi üzerinden hareket etti.

kusayrharita

Suriye halkıyla savaşan Hizbullah örgütüne daha çok bu ve civar bölgelerden darbeler vuruldu. Şimdiye kadar binin üzerinde Lübnanlı Şii militanın Suriye’de öldürüldüğü yönünde fotoğraflar, cenaze törenleri ve detayları içeren çok sayıda haber mevcut.

kusayrhizbcenaze

Hizbullah’ın güçlü olduğu Beka Vadisi bu ve benzeri sebeplerle genel olarak savunmada kaldı. Hizbullah militanlarının Esed rejimi için sınırdan konvoylarla, ağır silahlarla geçmesine göz yuman, izin veren veya vermek zorunda bırakılan Lübnan ordusu direnişçilere ise çok sert engeller koydu.

ÇATIŞMALARIN PATLAK VERMESİ

Çatışmaların asıl sebebi olarak Suriye asıllı 40 yaşındaki Ebu Ahmed Cuma gösterildi. 40 yaşındaki bu şahıs Fecrul İslam Tugayı komutanlığı yapmaktaydı.

ebuahmedcuma

Arsal ve eteklerinde hareket etmekte, Kalemun Savaşında aktif rol oynamaktaydı.

Halep ilindeki Kuveyris Askeri Havaüssü yakınında bir uçağı düşüren termal roket üretti.

Humus’a bağlı Kusayr’da Hizbullah tüm gücüyle yer aldığı savaşta Fecrul İslam Tugayı oldukça öne çıktı ve Nusra Cephesi bünyesinde hareket etti. Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) lideri Ebu Bekir el-Bağdadi İslam Devleti’ni kurup kendisini halife ilan edince Ebu Cuma ona biat ettiğini duyurdu.

Yine Hizbullah’ın ağır darbeler aldığı Kalemun Cephesi’ndeki en önemli komutanlardan birisi idi. Kalemun’da Nusra Cephesi, Ahraruş Şam Tugayları gerçekten Esed rejimi ve Hizbullah’a büyük darbeler indirdi. Öyleki her gün onlarca ceset Lübnan’a ulaşmakta, bu da gerek Hizbullah, gerekse Esed-İran yanlısı kesimlerde büyük bir psikolojik etkiye neden olmaktaydı.

Yaralı birini naklettiği esnada Lübnan Ordusuna bağlı bir kontrol noktasında tutuklandı.  Bunun üzerine gerek Fecrul İslam Tugayları gerekse diğer bazı Suriyeli direniş hareketleri Lübnan Ordusuna mühlet vererek, Ebu Cuma’yı serbest bırakmasını istedi.

Nusra Cephesi de gelişmelere dair bir açıklama yaptı ve şunları söyledi: “İran’ın Hizbullahı tarafından yönlendirilen Lübnan Ordusu’nun aramızdaki ateşkesi deldiğini duyuruyoruz. Bu durum Sünni Arsal’a yapılan düşmanlığın apaçık göstergesidir.

Arsallı kadınlar, çocuklar ve yaşlılar caddelerde şehit düşüyor, ve düzenli olarak yapılan şiddetli bombalamalardan ötürü kimse bu cesetleri kaldıramıyor. Ayrıca, Lübnan ordusu ateşkesi deldi.”

Bu  ve benzeri ateşkes çağrısı ve arabulucuk taleplerinin yerine getirilmemesi üzerine karşı saldırı gerçekleştirildi. İlk etapta onlarca asker öldürüldü, yaralandı ve 35 asker ise esir alındı. Bunlara birşey yapılmadığına dair video paylaşıldı. Müslüman Alimler de ısrarla bu esirlere iyi davranılması, herhangi bir eziyette bulunulmaması, Suriye devrimi ve Lübnan’ın hayrına olması için bunların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

lubnanaskeresir

lubnanesirasker

lubnanaskeresir

Bununla birlikte diğer bazı iddialara göre IŞİD unsurları bu saldırıyı planladı, Lübnan ordusuna ait noktalara saldırdı, birçok askeri öldürdü ve orduyu kışkırttı.

ARSAL, SURİYE MUHALEFETİ VE MÜLTECİLER

Lübnan ordusu ve Hizbullah örgütü Arsal’ı şiddetli şekilde bombalamaya başladı. Onbinlerce Suriyeli mültecinin yaşadığı Arsal’daki katliamlar karşısında ailelerini korumak için Özgür Suriye Ordusu, Nusra Cephesi ve diğer silahlı gruplar buraya gitti. Zira daha öncesinde de Esed rejiminin katliamlarından kaçarak Arsal’a sığınan ailelerini ziyaret için gelip gitmekteydiler.

Nusra Cephesi’nin Kalemun Emiri de Arsal’daki sivillerin korunması için arabuluculuk yapılması, gerçek bir teminat verilmesini istedi, eğer böyle yapılırsa Arsal’a gönderdiği savaşçılarını geri çekeceklerini söyledi. Ancak bu talep dikkate alınmadı.

Lübnan Müslüman Alimler Birliği Arsal’daki olaylarla ilgili bir açıklama yaptı.

Şit Peygamber ve el-Lebve bölgelerinde konuşlanan Hizbullah örgütüne ait ağır silahlar ve Lübnan ordu güçleri Arsal’ı bombaladı.

lubnanalimlerheyetiArsal’da yaşananlar, bölgenin Hizbullah’ın saldırısı altında olması, Suriyeli mülteciler, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere onlarca vatandaşın öldürülmesine ve binlerce Lübnanlı ve Suriyeli ailenin buradan göç etmesine neden oldu.

leblekonvoyengel arsalayardimkonvoy lebveyardimmalzeme
Tıbbi ve insani yardım malzemesi taşıyan araçların Arsal’a gitmesini engelleyen Şii gruplar sözde bunların Nusra ve IŞİD’e götürüldüğünü söyledi. Bombardımanda yaralanan bebekler, çocuklar ve sivillerden onlarcası kuşatma, gerekli acil müdahalenin yapılmaması, bu tür konvoyların engellenmesi nedeniyle hayatını kaybetti.
Bu açıklamadan sonra da birkaç kez acil toplanan heyet, devlet yetkilileri ve çeşitli gruplarla görüşme yaptı. Çatışmaların durdurulması için arabulucuk yapmak üzere bölgeye giden Lübnan Müslüman Alimler Heyeti’ne yönelik de suikast saldırısı düzenlendi. Bazı alimler yaralandı ve ölümden döndü. Bu suikast düzenlenen bir basın toplantısıyla şiddetle kınandı.
arsalheyetululema
Alimler Heyeti eski başkanı Dr. Salim er-Rafii ve birçok alim silahlı suikastta yaralandı.
lubnanalimyarali
Heyet başkanı Celal Keleş de yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.
celalkelesyarali
celalkeles
ARSAL’DAKİ YIKIM VE KATLİAMIN BOYUTLARI
Lübnan’daki İnsani Yardım ve Kalkındırma Dernekleri Birliği bünyesindeki araştırma ve istatistik birimi 4 Ağustos 2014 tarihinde Arsal’da yaşananlara dair bir rapor yayınladı.

02.08.2014 Cumartesi günü Lübnan ordusuyla silahlı gruplar arasında çatışmalar patlak verdi. 14 asker öldürüldü, yaklaşık 86 asker yaralandı ve 22 asker de esir alındı.

Öte yandan birliğe bağlı Arsal Tıp Hastanesi’nin verdiği rakamlara göre 31’den fazla Suriyeli mülteci öldü, çoğu kadın ve çocuk 300 mülteci yaralandı. Yaralılardan 34’ünün durumu ise ciddiyetini koruyor.

Bombalandırmalar 02/8/2014 Cumartesi akşamından bu yana devam ediyor. Ateşkes çabalarında bulunuldu ama başarısızlıkla sonuçlandı. Belirli taraflar kasıtlı olarak sığınakları, silahlıları vurma amacıyla hedef aldı.

arsal5

Çatışma durumu: Yoğun çatışmalar (3 dakikada bir yapılan bombalamalar) insanların hareketini tamamen durduruyor. Kamp yollarında ve caddelerinde ulaşılamayan ölüler ve yaralılar var.

Bölge durumu: Bölgede 38.000 Arsal sakini ve 120.000 mülteci var. Bölgeden Suriyeli mültecilerin çıkmasına izin verilmiyor ve çıkış hakkı sadece bölgedeki Lübnanlılara veriliyor.

Kampların durumu: mülteciler yaklaşık 40 toplu kampta barınıyor. 25’ten fazla kamp bombalandı. Bu kampların 17si tamamen yok oldu, 9’u cüzi şekilde zarar gördü (2798’den fazla barınak ise yıkıldı). Bölgede büyük bir yangına yol açmak için Arsal’da bulunan benzin istasyonu (kasden) hedef alındı. 24.000 kişiden fazlası bölgeye yönelik gelişigüzel bombalandırmalardan kaçıp camilere, onları misafir eden ailelere sığındı, bazısı da caddelerde ve yollarda kalıyor.

Arsal’daki tıbbi durum: Arsal’da 2 hastane mevcut, ama yaralaların sayısı sürekli arttığı için yetersiz kalıyor. Hastanelerin çok fazla ilaç, sakinleştirici, antibiyotik ve çok miktarda kana ihtiyacı var. Bunun yanı sıra birçok yaralının bir an önce tedavi altına alınması gerekiyor.

Ölü sayıları: 14 asker, 31 Suriyeli mülteci, silahlı 50 kişi. Bunlar Lübnan ordusunun verdiği bilgiler.

Yaralı sayısı: 86 asker, 300 mülteci.

Yaşananlara dair kısa bir video

http://youtu.be/59Erf0NuoTs

Lübnan ordusu ise resmi internet sitesinden, Arsal’da verdiği kayıpları duyurdu:

http://www.lebarmy.gov.lb/ar/news/?40669

http://www.lebarmy.gov.lb/ar/news/?40666

http://www.lebarmy.gov.lb/ar/news/?40634

Lübnan ordusu resmi internet sitesinde, Arsal’da uğradığı saldırıya ve sonrasında gelişen olaylara da yer verdi:

http://www.lebarmy.gov.lb/ar/news/?40670

ARSAL’DAKİ SURİYELİ MÜLTECİ KAMPLARI

Arsal ve çevresinde yapılan savaşlar, Arsal halkına, Suriyeli mültecilere, kamplara verilen büyük zararlar ve kamplarla ilgili verilen doğru veya yanlış haberlerin sonucu şu duruma ulaşıldı:

arsal4

Birincisi: bölgedeki Suriyeli mültecilerin kamplarına büyük zararlar verildi.Bazısı yakıldı ve tamamen yok edildi, bazısı da cüz’i zarar gördü. Kamplar tamamen boşaltıldı. Mülteciler daha güvenli yerlere gitmeye başladı. Yollar, caddeler kadınlarla ve çocuklarla doldu.

İkincisi: inşaat şirketleri gerekli malzemeler bulunmadığından, ortam güvenli olmadığından dolayı çalışmaları durdurdu.

Üçüncüsü: toplam 7 kampın (1050 yerleşim yeri) dördü saldırıya maruz kaldı. Bunlardan

Telahum Kampı: neredeyse tamamen yıkıldı.

Ehevatur Rical Kampı: tamamen yıkıldı.

Ensarul Bünyan Kampı: kısmen zarar gördü.

Şeyh Nadir en-Nuri Kampı: kısmen zarar gördü.

İkinci Telahum Kampı: zarar görmedi.

Kuveyt el-Hayr Kampı: zarar görmedi.

Rical fi Arsal Kampı: zarar görmedi.

Arsal’de durumlar hala çok kötü. Arsal bölge halkı ve Suriyeliler dahil olmak üzere 150.000 nüfusa sahip küçük bir bölge.  Bölge sakinlerinden ölen ve yaralananların sayısına dair resmi bir beyan yok. Bölgedeki ofisimiz yüzlerce yaralının olduğunu bildirdi. Bölgede ilaç ve tıbbi edevat eksikliği var ve yaralıların çoğunun tedavi altına alınması gerekiyor.

kusayrharita arsalbelde

DİĞER TEPKİLER

Özellikle facebook ve twitter gibi sosyal medya başta olmak üzere çeşitli Lübnanlı-Suriyeli aktivistler, internet siteleri ve tv kanallarında Arsal meselesi yoğun şekilde tartışıldı. Bunlardan bazılarını aşağıda paylaşıyoruz:

- Ordu ve Hizbullah tarafından Arsal saldırıya maruz kalınca Trablus Şam başta Sünniler gerginliğe ve öfkeye boğuldu. Bazı gruplar silahlanıp sokağa dökülme çağrısı yaptı.

- Uluslararası hukuk uzmanı ve aktivist avukat Dr. Tarık Şendeb, yaşananları şiddetle kınadı, olayların arkasında Hizbullah’ın bulunduğunu söyledi. Yapılan ilk araştırmalara göre alimleri hedef alan kurşunların Lübnan ordusunun bulunduğu yerden geldiğinin anlaşıldığını ifade etti.

- Ebu Huzeyfe Merafik er-Rifai saldırılarda öldürüldü. Alimlerin hedef alınması şeytanın askerleri (Hizbuşşeytan diyerek Hizbullah örgütü kast ediliyor) tarafından, ordu Arsal’a girmeden önce olayların çıkmayacağının da mesajıdır. Yarın bu saldırıyı mücahitlere yıkıp daha önce Diniyye’de yaptıkları gibi onları sorumlu tutacaklar.

- Arsal’daki mücahitler, Hizbullah’ın ve Lübnan ordusunun alimlere yönelik saldırısını kendilerinin yapmadığını, alimlere acil şifalar dilediklerini duyurdu.

- Hizbullah, Suriyeli ve Lübnanlı ayrımı yapmaksızın, karadan karaya füzelerle Arsal halkını hedef alıyor. Amaç Sünnileri toplu bir şekilde yok etmek. Ayrıca Hizbullah,savaşı bitirmek istemiyor.

- Arsal gibi geçmişte de Hizbullah, Lübnan’da mezhep savaşı çıkartmak için çeşitli girişimlerde bulundu. Diniyye (Trablus’un batısındaki bölge) olayları sırasında, Lübnan ordusu komutanlığı Halid ez-Zahir’i işbirliği için çağırdı. Geldiğinde ise ona ateş açtı. Bunu, ihaleyi Diniyye gençlerine bırakmak için yaptılar. Aynı komplo bugün de yapılıyor. Hedef alınıp öldürülen, yaralanan, tutuklanan, camileri, işyerleri ve evleri yıkılan ise Sünniler oluyor.

- IŞİD veya el-Kaide gibi unsurlar batılıların, İsrail, İran, Esed ve Hizbullah’ın ekmeğine yağ sürüyor. Sünnilerin bulunduğu bölgeler özellikle hedef seçiliyor, bile bile buralarının yerle bir edileceği tehdidi dikkate alınmadan veya kasden saldırılar gerçekleştiriliyor. Sözde Sünnileri temsil ve koruma iddiasıyla harekete geçen IŞİD ve benzeri gruplar hem Sünnileri, Sünni direnişçileri öldürüyor, hem karşısındakileri öldürüyor, hem de sonrasında buraları terk edip düşman güçlerin intikam saldırılarıyla katledelip yok edilmelerine yol açıyor. Arsal da bunun bir örneği olarak verilebilir deniliyor.

Bu ve benzeri çok sayıda ifade özellikle gelişmeler karşısında Lübnanlı Sünnilerin sosyal medya veya haberlere yaptıkları yorumlarda öne çıkıyor.

HİZBULLAH’A YÖNELİK SUÇLAMALAR
Hizbullah örgütünün başından beri buraya yönelik saldırılar yürüttüğü, füzeler ve roketlerle burayı bombaladığı, aynı şekilde orduyu kışkırtarak öne sürdüğü şeklinde iddialar ve haberler sözkonusu.
Aşağıdaki fotoğrafın Arsal etrafını kuşatan Hizbullah militanlarına ait olduğu iddia edildi.
isgalcihizb
Örneğin Hizbullah’a ait sitelerde yer alan bir haber dikkat çekici. İranlı Şehitlerin Ayı başlığıyla verilen haberde Samed Can isimli İranlı militanın Arsal’da öldürüldüğü kaydedildi.
sametcan

Hizbullah’ın resmi ve yarı resmi medya kuruluşlarına bakıldığında Arsalın açıkça hedef alınması, Suriyelilere yönelik yabancı düşmanlığı, tekfirci ve aşırı gruplar diyerek IŞİD-el Kaide üzerinden Suriye devrimi ve Sünnilere yönelik kışkırtıcı bir dil kullandığı gözlemleniyor.

Arsal’da hedef gözetmeksizin, rastgele bombardımanla katliam yapan Lübnan ordusunu uyaran 3 farklı milletvekilinin itibarsızlaştırılması yönünde sosyal medya üzerinden bir saldırı yürütülmesinde, haberler ve makaleler yayınlanmasında da Hizbullah’ın el-Menar kanalı önemli roller üstlendi.

Bu milletvekillerini IŞİDçi, tekfirci olmakla suçlayan Hizbullah örgütü ve yandaşları, son derece insani bir davranışta bulunarak katliamlara karşı çıkan, Suriyeli muhacirlere sahip çıkılması çağrısında bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması yönünde kampanya yürüttü.

ARABULUCULUK ÇAĞRISI VE ATEŞKES
hussamgali
Lübnan Müslüman Alimler Heyeti üyesi Hüsam el-Gali, cepheyle (el-Nusra) telefon yoluyla bağlantı kurduğunu bildirdi. EremNews Sitesinin haberine göre Ğali, Pazar akşamı (3 Ağustos 2014) yapılan görüşmede maddelere yer verilmeyip, Lübnan ordusu ve el-Nusra Cephesi arasında 12 saat sürecek insani bir ateşkesten başka bir şeyden ibaret olmayan anlaşmanın sağlandığını belirtti.


Arsal’da, Lübnan’daki İnsani Yardım ve Kalkındırma Dernekleri Birliği’ne bağlı el-Eman kampının bombalandığı, ateş açıldığı ve katliamlar yaşandığı bildirildi. Saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının tam olarak tespit edilemediği, bölge halkından, 10’unun durumu kritik olmak üzere, 107 yaralı vatandaşın er-Rahme hastanesine kaldırıldığı da gelen bilgiler arasında.


El-Gali, Lübnan’daki İnsani Yardım ve Kalkındırma Dernekleri Birliği’nin, kendinden yardım alan Suriyeli ailelere ulaşma imkanı olmadığından, bu ailelere yardım yapılamadığını ve bu yüzden bu ailelerin çok zor durumda olduğunu da sözlerine ekledi.


el-Cezire’nin haberine göre Hüsam el-Gali düzenlenen basın toplantısında şu açıklamayı yaptı: ‘’Bu atılan ilk ve olumlu bir adım. İkinci adım ise Arsal’da bulunan savaşçıların an itibariyle Lübnan sınırları dışına yönelmeye başlamasıdır.”

SON DURUM

7 Ağustos 2014, Perşembe günü Lübnan Müslüman Alimler Heyeti üyesi Hüsam el-Ğali, el-Cezire Arapça kanalının da canlı yayınladığı basın bildirisinde Arsal için taraflarla anlaşmaya varıldığını söyledi.

hussamgali

Aynı zamanda Lübnan’daki İnsani Yardım ve Kalkındırma çalışmaları yapan STK’lar Birliği’nde de aktif rol oynayan Hüsam el-Gali’nin sahadan güncel ve önemli bilgilerini takip için twitter hesabına (https://twitter.com/hossam_alghali1) bakılabilir.

ARSAL’A YÖNELİK SALDIRIYI GÖSTEREN FOTOĞRAFLAR
Arsal’da çoğu Suriyeli olmak üzere sivillere yönelik katliam ve yıkımı gösteren fotoğraflar:
arsal1 arsal2 arsal3 arsal4 arsal5
arsalmulteci
sehit1 sehit2 sehit3 sehit4

 cocuk1 cocuk2 cocuk3 cocuk4

Katledilen Suriyeli-Lübnanlı siviller, yaralılara ait daha fazla fotoğraf ve bilgi için Arsal’daki Tıbbi Heyetin facebook sayfası ziyaret edilebilir:

https://ar-ar.facebook.com/Medical.Commission.in.Irsal

- SON -

Kaynak : yenisark.wordpress
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM