Video Foto Galeri Yazarlar
26.3.2019 - Salı

Lübnan'da "Osmanlı Araştırmaları Merkezi" açıldı

Okunma: 783
DÜNYA 17 Mart 2018 14:54
Videoyu Aç Lübnan'da "Osmanlı Araştırmaları Merkezi" açıldı

Beyrut YEE ile Mekarim el-Ahlak Derneğince ülkenin kuzeyindeki Trablusşam kentinde açılan merkezde, Lübnan ve bölge tarihi üzerine çalışmalar yapılacak.

Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kentinde "Osmanlı Araştırmaları Merkezi"nin açılış töreni yapıldı.

Lübnan ve bölge tarihi üzerine çalışmaların yapılacağı bildirilen Osmanlı Araştırmaları Merkezi, Beyrut Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve ülkedeki sivil toplum kuruluşlarından Mekarim el-Ahlak Derneği iş birliğinde kuruldu.

Merkezin açılışında konuşan Beyrut YEE Müdürü Reha Ermumcu, tarih alanında kitaplara ve Osmanlı belgelerine büyük ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Lübnan Üniversitesinde geçen yıl kasım ayında Türkçe öğrenim bölümü açtıklarını hatırlatan Ermumcu, üç yıl sonra mezun olacak öğrencilerin çağdaş Türkçe ve Osmanlı Türkçesini öğrenmiş olacaklarını, yüksek lisans ve doktora eğitimlerinin ardından doğru bir şekilde tarih yazımına katkıda bulunacaklarını belirtti.

Ermumcu, YEE ile Mekarim el-Ahlak Derneği iş birliğinde Trablusşam'da yakında Osmanlı vesikaları sergisi açacaklarını duyurdu.

Trablusşam kentinin önemine dikkati çeken Ermumcu, Osmanlı Devleti'nin bu kente büyük önem gösterdiğini dile getirerek, "Bizler bu kentle din, kültür ve günlük birçok konuda ortak noktaları paylaşıyoruz." dedi.

Ayrıca açılışta, Lübnan ve bölge tarihinin Osmanlı vesikaları olmaksızın doğru bir şekilde yazılmasının mümkün olmadığına dair konuşmalar yapıldı.

(Dünyabülteni)


Haber var islah eder, haber var ifsad eder