Video Foto Galeri Yazarlar
23.7.2019 - Salı

Lübnan Ordusu Suriyeli mültecileri keyfi olarak alıkoyuyor

Okunma: 1340
SURİYE 1 Aralık 2018 14:21
Videoyu Aç Lübnan Ordusu Suriyeli mültecileri keyfi olarak alıkoyuyor

Lübnan Ordusu, Lübnan-Suriye sınırındaki Arsal mülteci kampına baskın yaparak 400 Suriyeli mülteciyi alıkoydu.

KahveKitap
Mültecilerin çoğunun ikamet izinlerinin bitmesi nedeniyle gözaltına alındığı bazılarının ise hakklarında tutuklama kararı olduğu bildirildi.

Ordu yaptığı açıklamada, Arsal’da Suriyeli mültecilerin bulunduğu kampta yapılan kovuşturmanın ardından tutuklama emri bulunan 33, kimlik belgesi bulunmayan 56, oturma izni bittiği iddiasıyla 400 kişinin alıkonduğu bildirildi.

Bir askeri kaynağın bildirdiğine göre tutuklananların ve gözaltına alınanların tümü Suriyeli mültecilerden oluşuyor. Kaynak, mültecilerin bir kısmının yasalara muhalefet ederek suç işleyen Suriyeliler olduğunu iddia etti.

Arsal Belediye Başkanı Basil el-Hicri, aynı anda 400 kişinin götürüldüğü baskının yanlış bir yöntem olduğunu söyledi ve ekledi: “Tutuklanma ve gözaltı emri olanları doğrudan yakalamak yerine pek çok kişiyi gelişigüzel alıkoydular. Bunu herkesi rahatsız etmeden yapabilirlerdi.” Hicri, akşam saatlerinde bazılarının serbest bırakıldığını belirtti.

2017 yılının yaz aylarında yine onlarca mülteci yine keyfi biçimde gözaltına alınmıştı. Ordunun alıkonulan mültecilerden dördünün öldüğünü açıklaması ve mültecilerin yarı çıplak halde elleri bağlı, güneşin altında yere yatırılmış şekilde fotoğraflarının yayımlanması ülke çapında tartışmalara neden olmuştu. İnsan hakları örgütleri işkence altında ölüm şüphesiyle dört kişi hakkında hükümetten soruşturma talebinde bulunmuşlardı.

Suriye ile uzun sınırı olan Arsal bölgesi on binlerce Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor.

Lübnan ordusu içerisinde etkin olan Maruni Hristiyan ve Şii güçlerin Suriyeli mültecileri yıldırma stratejisi olarak kamplara baskı yaptığı iddia ediliyor.

Lübnan, topraklarında bir buçuk milyon Suriyeli’nin yaşadığını açıklarken Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bu rakamın bir milyondan daha az olduğunu söylüyor.

Lübnan’da mülteciler sivil toplum örgütlerinin yardımlarına dayanan son derece zor şartlarda dar bir alanda yaşıyor.

Bu yılın başından beri Lübnan ile Suriye arasında geri dönüşle ilgili düzenlemeler yapılıyor.

Bu bağlamda 800 bin mülteci çatışmaların bittiği bölgelere döndü. Geri dönüş kararı alan Suriyeliler ikametle ilgili para cezalarından muaf tutuluyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder