Video Foto Galeri Yazarlar
19.10.2019 - Cumartesi

Maduro'dan Trump ve Sanchez'e uyarı: Irak'taki gibi elleriniz kana bulanır, yeni Vietnam'ı yaşarsınız

Okunma: 814
GÜNDEM 5 Şubat 2019 09:34
Videoyu Aç Maduro'dan Trump ve Sanchez'e uyarı: Irak'taki gibi elleriniz kana bulanır, yeni Vietnam'ı yaşarsınız

4 Şubat Ulusal Onur Günü'nde konuşan ve İspanyol medyasına mülakat veren seçilmiş Maduro, ABD'nin Venezüella'ya olası müdahalesinin Golyat-Davut kapışmasına benzeyeceği, yeni bir Vietnam savaşına dönüşeceği ve Trump ile kuklası Sanchez'in ellerini ebediyen kana bulayacağı uyarısı yaptı.

KahveKitap
ABD Başkanı Donald Trump'ın darbe girişimine destek veren bir dizi ülke Venezüella'da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu 'Geçici Devlet Başkanı' olarak tanırken, seçilmiş Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 4 Şubat Ulusal Onur Günü'nde uyarılarda bulundu.

İMZA KAMPANYASI BAŞLIYOR

Konuşmasında 6 Şubat'tan itibaren ABD'ye gönderilmek üzere 'barış için askeri müdahaleye karşı' başlıklı bir imza kampanyası başlatacaklarını açıklayan Maduro, herkese açık kampanyanın ülkenin her şehrinde bulunan Bolivar meydanlarında düzenleneceğini duyurdu.

İMZALAR BEYAZ SARAY'A POSTALANACAK

Venezüella'ya yönelik müdahale ve darbe girişimine karşı toplanacak imzaların ABD Başkanlık Sarayı yani Beyaz Saray'a gönderileceğini belirten Maduro, şunları söyledi:

ASLA TESLİM ETMEYECEĞİZ

"Her zaman onur ve bağımsızlık hedeflerine bağlı olacağıma, tehdit altındaki vatanımızı canım pahasına koruyacağıma ve halkın zaferiyle barışı getireceğime yemin ederim. Vatanımızı asla teslim etmeyeceğiz, asla silahlarımızı ne 'Yankee emperyalizmi' karşısında ne de başka bir küstah tehdit karşısında bırakmayacağız." 

AVRUPLALILAR 'DARBECİLİKLE' SUÇLADI

Venezüella'nın solcu lideri, İspanya'nın Sosyalist İşçi Partili (PSOE) Başbakanı Pedro Sanchez'e şöyle seslendi:

SANCHEZ, TARİH SENİ TRUMP'IN KUKLASI OLARAK HATIRLAYACAK

"İspanya hükümeti korkakça felakete sürükleniyor. Bay Pedro Sanchez bir gün bu darbe, bu müdahalecilik bittiğinde, iki elin ebediyen kanda olacak, daima ellerin kan lekeli kalacak, tıpkı Joze Maria Aznar'ın ellerinin Irak savaşında kana bulanmış olması gibi."

"Tarih sizi Donald Trump'ın müdahaleciliğinin kuklası olmak için kendini kullandıran bir budala olarak yazacak."

WASHINGTON YENİ VİETNAM'I YAŞAR

"Dur. Dur, Trump! Tam orada kal! Ellerini kana bulayacak hatalar yapıyorsun ve başkanlığı ellerin kanla lekelenmiş halde terk edeceksin."

"Kuzey Amerika İmparatorluğu bize saldırırsa bizim de kendimizi savunmamız gerekir. Venezüella'yı onlara teslim edecek değiliz. Bizim de gizli numaralarımız var."

ABD'nin Golyat gibi dev bir tehdit oluşturduğunu kabul ederek "Biz boks eldivenlerimizi giydik, onlarsa balyozlarını indiriyorlar" diyen Maduro, Trump yönetiminin kendisini devirmeyi Venezüella'nın muazzam petrol kaynaklarını ele geçirmek için istediğini dile getirdi:

"Onların istediği, darbelerin, kendi boyundurukları altında çalışan ve doğal zenginliklerimizi kullanan hükümetlerin olduğu 20. yüzyıla dönmek. Bu imkansız. Latin Amerika ve Karayipler ABD'nin arka bahçesi olamaz."

O ZAMAN BEN DE KATALONYA CUMHURİYETİNİ TANIMAK İÇİN ÜLTİMATOM VEREYİM

Trump yönetiminin bu emellerine destek veren Avrupa ülkelerini 'imparatorluk devirlerinden, sömürgecilik dönemlerinden kalma dolaplar çevirdiğini' dile getiren Venezüella Devlet Başkanı, AB'nin bugün hayata geçirdiği 'seçimler düzenlenmezse Guaido'yu tanıyacağız' ültimatomuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:"Hiç kimsenin ültimatomunu kabul etmiyoruz. Bu benim AB'ye, 'Katalonya Cumhuriyeti'ni tanımak için size 7 gün veriyorum, yoksa önlemler alacağım' dememe benzer. Uluslararası politika ültimatomlara dayanamaz."

SANCHEZ ÖNCE KENDİ SEÇİLSİN DE ÖYLE GELSİN

Yine İspanya Başbakanı'nı eleştiren İspanyol parlamentosunda verilen gensoruyla sağcı Halk Partisi'ni iktidardan düşürerek Haziran 2018'de azınlık hükümeti kuran PSOE liderinden şöyle söz etti:

"Pedro Sanchez bir sahtekar. Hiçbir seçimi kazanmadı. Ben seçildim ve halkın oylarıyla tekrar seçildim. 20 yılda 25 seçimin 23'ünü kazandık. Pedro Sanchez, halkının kendi başkanını seçmesi için seçim ilan etmeli. O seçilmemiş bir başkan. Bu benim düşüncem ve tüm İspanyol halkının da böyle düşündüğüne inanıyorum ve ilan edeceği seçimlerden çok kötü sonuçlar alacağını düşünüyorum."

ASKERİ SEÇENEK TRUMP'IN MASASINDA

"Venezüella iç savaşa gidebilir mi" sorusunu "Bu soruya bugün kimse kesin bir cevap veremez" diye yanıtlayan Maduro, şunları söyledi:

"Yerel, bölgesel veya ulusal bir çatışma durumunda halk nereye gideceğini, ne yapacağını ve nasıl savunacağını biliyor. Askeri seçenek Donald Trump'ın masasında. Bir ülke ne yapmalı? Razı mı olmalı? Bir deyişe göre, 'Eğer barış istiyorsan savaşa hazırlan' denir. Ben bunu başka türlü söylemek istiyorum: Eğer barış istiyorsan kendini savunmaya hazırlan."

HANGİ ÜLKELER TANIDI?

Bugün İspanya'nın yanısıra İngiltere, İsveç, Avusturya, Danimarka, Fransa, Portekiz, Almanya ve Hollanda da ABD destekli muhalif lider Guaido'yu 'Geçici Devlet Başkanı' olarak tanıdı.

Daha önce Guaido'yu tanımış olan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bu kez Maduro'yu keyfi bir diktatörlükle iktidarda kalmakla, barışçıl göstericilere karşı aşırı güç kullanmakla suçladı.

İlk tanıyanlar ABD, Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala olmuştu.

Türkiye, Rusya, Çin, Küba, Meksika, Bolivya, Uruguay ise Maduro hükümetine desteklerini yinelemişti.

Kaynak : sputniknews tr
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder