Video Foto Galeri Yazarlar
19.1.2018 - Cuma

Gökhan ARSLAN

İnsanlar İlgi Bekliyor

İlgilendiğiniz kişiye fedâkarlık yapmadan netice beklemeyin. “Falan gün falan saatte sohbetimiz var gel” diyerek kuru bir davette bulunmayın. Çünkü böyle bir davete 10 insandan ancak 1 tanesi gelir. O da sizi kırmamak için gelir.

13 Mart 2016 09:38
A
a
         Cemaat;  Allah (c.c)’ın dininin hakkıyla yaşanmasına vesile olan ve ayakların kaymasına olabildiğince engel olan sistemli çalışan bir kurumdur. Bu anlamıyla cemaat kişinin ilk ailesi ve ilk evidir, ikinci değil. Cemaatlerin amacı; devlet kurumlarının  veremediği dini , itikadi ve ahlâki her türlü bilgiyi kişiye sunmak ve onu kendi hayatına dökmesine vesile olmaktır. Bu vesileyle (doğru) cemaat; her şahsı taklitçi ve dayatılan dinden kurtarıp hakiki dine ulaştıran bir yoldur.
               
        Bundan dolayı her nekadar biz kendimizi düşünüp bu yola girmişsek diğer insanların da buna hakkı olduğunu bilmeli, onların da bu gibi kurumlarda yer almalarını sağlamalıyız. Buradaki amaç sayıyı çoğaltmak değil kurtulmasını istediğimiz insanların sayısını çoğaltmaktır. Tabi bunun için de bazı fedakârlıklarda bulunmak gerekir. Bunlar başlıca;

* İstese de istemese de tercihine bırakmayın, nazınız geçiyorsa zorlayın.

* İlgilendiğiniz kişiye fedâkarlık yapmadan netice beklemeyin. “Falan gün falan saatte sohbetimiz var gel” diyerek kuru bir davette bulunmayın.Çünkü böyle bir davete  10 insandan ancak 1 tanesi gelir. O da sizi kırmamak için gelir.

* Gerekiyorsa insanların gönlünü maddiyatla kazanın. Para yardımı yapın, hediye alın vs..vs…

* Tanınan biri olun. Ne siz ne davetiniz gizli kalmasın. Çünkü insanlar tanımadıkları kişiye önyargıyla bakarlar. Anlattığınız şeylerden korkarlar.

* Halkın işlediği günahlara bulaşmadan onları memnun edin.

* Bazen karşılıksız iş yapın, her şeyden ücret almayın.

* Bir bardak çayı önemseyin, onunla bile insan kazanmaya çalışın. Çünkü insanlar birbirlerini bir bardak çay içmek için ziyaret ederler.

* Onun iyiliğini istediğinizi karşı tarafa hissettirin.

* Davetlerine gidin, cenazelerine katılın.

* Yanlarından geçtiğinizde mutlaka selam verin.  Oklava yutmuş gibi ya da başka bir boyutta geziyormuşsunuz gibi sadece önünüze bakıp insanları önemsememezlik yapmayın.

* Elinizde olan imkanlarla yardımcı  olun. Otomobiliniz motosiklet varsa istendiğinde verin. Siz gidemiyorsanız bile çocuklarınızı yardım için onların evine gönderin.

* Yolda kalanları aracınıza bindirin.

* Kişinin en kötü ve stresli olduğu günler hastalık, cenaze ve düğün günleridir. Bu gibi zamanlarda ya kendiniz bizzat yardım edin ya da birini gönderin  ya da aracınızı verin. Zamanında bir tanıdığım araba almıştı. Verdiği bir sohbet esnasında karşısındaki koca kalabalığa “Değerli kardeşlerim  dün ben bir otomobil aldım isteyen lazım olduğunda çekinmeden alabilir” demişti ve o sözü aklımdan hiç çıkmaz. Biz de bu güveni insanlara verebilmeliyiz.  

* İlgilendiğiniz kişi berberse onun yanında traş olun. Elektrikçiyse elektrik işlerini ona yaptırın ve ne kadar ücret isterse geciktirmeden anında verin hatta fazlasıyla verin.

* Misafirinizi sıkıntıya sokacak tarzda ev sahipliği yapmayın. Bir şey kırılıp dökülecek diye ya da misafirin çocuğu  bir şeyleri bozacak diye gereksiz komplekslere girmeyin. En azından bunu misafirinize belli etmeyin. Eviniz misafir evi olsun insanlar evinizde rahat hareket etsin. “Bir daha gelirsem Allah belamı versin” demesinler. Çünkü insanlar arasındaki ziyaretleşmelerin azalmasının en önemli sebebi ev sahibinin evine ve ev eşyalarına göstermiş olduğu titizliktir.

* Sözünüzde durun, kimsenin işini sallamayın. “Bugün gelirim dedi 3 gün oldu gelmedi” denilen insanlardan olmayın. Borç almışsanız zamanında ödeyin “onun zaten parası var şimdi borcumu ödemesem de olur” demeyin.

* Dünya malını önemsediğiniz izlenimi karşı tarafta uyanmasın. Kadına, mala, paraya, otomobile, lüx evlere zaafınız varsa bile belli etmeyin.

* “Onun 5 dakikası yarım saat” denilen tiplerden olmayın. Zaman konusuna riayet edin.

* Kendinizi tek doğru olarak kabul etmeyin. Kimsenin cemaat ve hocasıyla dalga geçmeyin.

* Halk arasında “kazıkçı” olarak bilinen esnaflardan olmayın. Piyasayı araştırın, kârınızı en aza düşürün.

* Devlet büyüklerinin etrafında dolaşmayın.

* Hep işi düşünce gelen tiplerden olmayın. İş dışında -kısa olmak şartıyla- esnaf ve -sık olmak şartıyla- akraba ziyaretleri yapın.

* Ailenizle, anne, babanızla ve kardeşlerinizle aranızı hep iyi tutun çünkü insanlar önce sizin ailenizle aranızın nasıl olduğuna bakarlar. Notunuzu ona göre verirler.

Haber var islah eder, haber var ifsad eder