Video Foto Galeri Yazarlar
20.10.2017 - Cuma

Gökhan ARSLAN

ÖZEL HAYATA MÜDAHALEYMİŞ MİŞ…

Özel hayat özelde kalan hayattır. Diğer insanların görmeyeceği şekilde dört duvar arasında kalan, kimseyle paylaşılmayan, sadece kişinin kendisini etkileyen amellerdir.

21 Ekim 2016 13:21
A
a
Özel hayat özelde kalan hayattır. Diğer insanların görmeyeceği şekilde dört duvar arasında kalan, kimseyle paylaşılmayan, sadece kişinin kendisini etkileyen amellerdir. Özel hayat dışarı taştığı an özel hayat olmaktan çıkar kamu meselesi oluverir.. Şimdilerde moda olmuş. Ne zamanki birini allah için uyaracak olsan, yaptığı bir haramdan sakındıracak olsan“size ne bu benim özel hayatım, kendi tercihim”cevabıyla karşı karşıya kalıyorsunuz.

Haramlar daha rahat işlensin diye adeta ağızlarda sakız olmuş bu söz. Şeytanın yaptırabildiği herşey özel hayat olmuş. Bu özel hayata müdahale safsatası çıktı çıkalı kimse kimseyi uyaramıyor. Uyardığınız an çat diye ağzınıza “özel hayat”ı yapıştırıyorlar.Gık diyemiyorsunuz.

Bir şey diyeyim mi…Aslında uyaran kişiye “beni rahat bırak, ben istediğim gibi yaşamak istiyorum, beni şeytanımla başbaşa bırak”diyemiyor da“özel hayatıma müdahale ediyorsun” bahanesinin arkasına sığınarak işin içinden sıyrılıyor.

Yani halkın gözünde sen birşeyi tercih etmişsen, o şey haram da olsa senin özelin olmuş oluyor ve dokunulmazlık kazanıyor. Yeterki sen o yaptığın şeyden razı ol yeter ki nefsin mutmain olsun.

Ve yine devletin izin verdiği her haram halk için özel hayat olmuş maalesef.. Ve müdahale ettiğin zaman özel hayata müdahale etmiş oluyorsun. Örneğin sistem içkiye müsaade etmişse evde de içsen dışarıda da içsen o senin özel hayatın oluveriyor. Bir nevi dokunulmazlık kazanıyor. Ve yine çıplaklık serbest olduğu için kişi istediği şekilde giyinip çıkabilir buna kimse karışamaz. Karıştığı zaman özel hayata müdahale olur. Devlet müsaade etmiş, kişi de beğenmişse o şeyden razı ise afedersiniz size de …..(susmak!!!) düşer.

İslamda Allah’ın haram kıldığı şeyler ne gizli yerde ne açıkta yapılamaz. Gizli yapıldığı takdirde topluma sirayet etmediği için ve örneklik teşkil etmediği için herhangi bir yaptırım uygulanmaz. Fakat günah kazanmakla beraber o kişi Allaha havale edilir.Tabi kendisi de itiraf etmedikçe.. Siz de bilirsiniz ki yapılan günahları anlatmak caiz değildir. Süphanallah!!!  anlatmak bile caiz değilken insanlar bizzat kendileri amele döküyorlar.

Fakat haramlar açıktan yapıldığı zaman -islam devletinde- başta devlet olmak üzere ve halk o kişiye gereken müdahaleyi yapar gerekirse ceza uygulanır. Neden? Çünkü haramlar açıktan işlendiğinde başka insanlara da cesaret verir, örneklik teşkil eder, yayılması hızlanır. Zira haramlar nefse hoş geldiği için yayılması da hızlı olur. Ve islam devletinde açıktan haram işlendiği zaman kişinin “size ne ? Benimle allah(c.c.) arasında, ben ona hesap vereceğim” demesine bakılmaksızın müdahale edilir. İyi valla!  sen haram olan her haltı milletin içinde ye sonra da “özel hayatıma müdahale etme”de

Şimdi size bir ayet söyleyeyim de özel hayatın ne olduğunu daha iyi anlayın.

Allah ve Resûlü bir iş hakkında hüküm verdikleri zaman, hiçbir mü’min erkek ve hiçbir mü’min kadın için kendi işleri konusunda (o işi istedikleri gibi yapma) tercih kullanma hakları yoktur. Kim Allah’a ve Resûlüne karşı gelirse, şüphesiz ki o apaçık bir şekilde sapmıştır. (Ahzab-36)
Yani Allah (c.c.)  ve Resulü “bu böyle olacak şu söyle olacak, şöyle giyineceksiniz, söyle oturup kalkacaksınız, şunları yapacak şunları yapmayacaksınız” diye emir verdikleri zaman kişi kendi kafasına göre seçim yapamaz, hareket edemez,  görüş bildiremez, akıl yürütemez, özel hayatım deyip de aksini yapamaz.Zira Allah ve resulünün konuştuğu yerde söz hakkımız biter.

Şimdi soruyorum !!!

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle” ayeti ile Allah (c.c.)kadınların özel hayatına (HAŞA) haksız yere müdahale mi etmiş oluyor?

“Zinâ eden kadınla zinâ eden erkeğin herbirine yüzer sopa vurun” ayeti ile Allah (c.c.) sevgililerin özel hayatına (HAŞA) haksız yere müdahale mi etmiş oluyor?

Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz” ayeti ile Allah (c.c.) zevk düşkünü ayyaş ve kumarcıların özel hayatına (haşa) müdahale mi etmiş oluyor?

Namaz kılmanın ve oruç tutmanın kesin emir (farz) olmasıyla haşa Allah (c.c.) hiç yoktan rahatımızı bozup özel hayatımıza (haşa) müdahale mi etmiş oluyor?

Siyasi, hukuki, ticari ve toplumsal kanunların yer aldığı ayetler ile Allah (c.c.) devletin özel hayatına (haşa) müdahale mi etmiş oluyor?

Evet bazılarının anlayışına göre bu ayetler özel hayata müdahale olarak algılanıyor ve toplum içindeki davetçi ve uyarıcılar birer özel hayat düşmanı kimseler olarak görülüyor. Bundan dolayıdır ki davetçi ve uyarıcılar toplum içinde asla sevilmezler ve mevcut bozuk sistemi değiştirme suçundan dolayı dışlanırlar.

Oysa Müslüman herzaman ve her mekanda Allah ve resulünün kendilerine müdahale etmelerini isterler. Çünkü Allah ve Resulü ne kadar müdahale ederse kişi o kadar huzur bulur. Ki bize göre bu ve bunun gibi ayetler başta özel hayatımızı, dünya ve ahiret hayatımızı cennet hayatına çevirecek ayetlerdir.

Özel hayata müdahale savunucuları işledikleri haramlar ile bütün insanların genel hayatlarına müdahale etmektedirler. İşin özeti; Senin özelin diye savunduğun şey benim genelimi bozuyorsa orada özel hayat yoktur.
Aslında özel hayata müdahale; kişinin saklı kalması gereken ses, görüntü, amel ve sırların rızası olmadan elde edilmesi ve  ifşa edilmesidir. Maalesef bugünlerde özel hayat ile genel hayat birbirine karışmış durumda ve sosyal paylaşım siteleri vesilesiyle ne özel hayat kaldı ne mahremiyet.

İşte islamdaki özel hayat anlayışı ile halkın gözündeki özel hayat anlayışı arasındaki fark bu ve buna benzer meselelerdir. Bu makalemizle özel hayatınıza müdahale ettiğimizi düşünüyorsanız….

Rabbim Kuran ve Sünneti anlayan ve yaşayan kullarından olmayı bizlere nasib eylesin. AMİN

 

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |